Albanians Abroad

Discussion in 'Albania' started by Vllaznia, Oct 13, 2007.

 1. soccerfan247

  soccerfan247 New Member

  Jul 30, 2010
  Club:
  AC Milan
  Nat'l Team:
  United States
  "Right now I am focused with the U.S.," he said. "The U.S. is my No. 1. If I ever fall out of the equation and am not on the team anymore, why not? I have a Montenegro passport. I have dual citizenship. USA is always my first then its Montenegro. I was raised here, born here. I want to give back. If it doesn't work out, I would always love to play for Montenegro as well."

  Looks like Albanian NT it's no where near his radar!!!
   
 2. theENFORCER

  theENFORCER Member

  Apr 10, 2010
  NY
  Club:
  New York Red Bulls
  Nat'l Team:
  United States
  probably not.. I heard he rejected a offer playing for the mont team, I'm guessing he's from mali i zi
   
 3. Zoti

  Zoti Member

  Oct 9, 2009
  Brooklyn
  Thanks. Looks like he doesn't belong in this thread then.
   
 4. Enimal

  Enimal Member

  Jan 9, 2006
  New York
 5. Enimal

  Enimal Member

  Jan 9, 2006
  New York
  There's rumors that Dinamo Kiev are interested in Hamdi Salihi, whos contract with Rapid Vienna expires at the end of this season.
   
 6. Enimal

  Enimal Member

  Jan 9, 2006
  New York
 7. Zoti

  Zoti Member

  Oct 9, 2009
  Brooklyn
  I don't get it why doesn't he just go back home and play for Vlora? They'll be playing in CL next year and might need his services.
   
 8. Enimal

  Enimal Member

  Jan 9, 2006
  New York
  He has a family and has often said it that he doesn't want to move back to Albania. He wanted to play in Germany but since he couldn't find a team there, he took the offer in Poland.

  Decent league, a lot better than the 5th division in Germany where he was playing for a few weeks.
   
 9. Enimal

  Enimal Member

  Jan 9, 2006
  New York
  Januzaj 140,000 euro ne vit te Man. United

  Manchester United dhe Anderlecht janë afër arritjes së marrëveshjes për transferimin definitiv në Angli të futbollistit shqiptar, Adnan Januzaj.

  16-vjecari shqiptar nga Kosova eshte kthyer ne nje teme te dites ne te gjitha gazetat dhe faqet sportive te Europes. Ai konsiderohet si nje talent i jashtëzakonshëm në Belgjikë dhe krahasohet me David Beckham.

  Menaxheri i Manchester United, Sir Alex Ferguson, ka ngulmuar per te afruar patjeter ne skuader Januzajn dhe duket se skuadrat kane gjetur akordin per nje shifer rreth 700,000 euro. Adnani kerkohej edhe nga disa skuadra te tjerat ku ofertat me serioze ishin nga Aston Villa, Tottenham dhe Lille.

  Januzaj pritet t’i bashkohet ekipit të të rinjve të Manchester Unitedit, ku do të zhvillohet, para se të kalojë në ekipin e parë. Shqiptari mendohet se do te firmose nje kontrate kater vjecare me klubin anglez, me nje rroge prej rreth 140,000 eurosh ne vit. Kjo rroge e ben ate nje prej lojtareve me te paguar ne bote per grupmoshen e tij.

  Duket se trajneri Alex Ferguson ka shpresa te medha te Adnan Januzaj keshtu qe eshte e mundur qe brenda pak vitesh ai te veshe edhe fanellen e ekipit te pare te Manchester United.

  [ame="http://www.youtube.com/watch?v=0bN69ssF0D0"]YouTube - Adnan Januzaj Manchester United.mp4[/ame]

  a video of him when he was younger
   
 10. Enimal

  Enimal Member

  Jan 9, 2006
  New York
 11. Enimal

  Enimal Member

  Jan 9, 2006
  New York
 12. Enimal

  Enimal Member

  Jan 9, 2006
  New York
 13. Enimal

  Enimal Member

  Jan 9, 2006
  New York
  Schalke 04 have made an offer for Albanian midfielder Lorik Cana. The Germans have offered 6.5 milliion and will probably go as high at 7 for the Galatasaray player.

  Shalke 04, 7 milion euro për Lorik Canën
   
 14. Enimal

  Enimal Member

  Jan 9, 2006
  New York
 15. Enimal

  Enimal Member

  Jan 9, 2006
  New York
 16. Zoti

  Zoti Member

  Oct 9, 2009
  Brooklyn
  Enimal you might wanna join xtratime.org, there's a very active Albanian sub-forum there.
   
 17. bayern15

  bayern15 Member

  Jan 18, 2006
  vetem malok dhe korcare ka atje qe ju qifsha ato motrat mu ne pith, all they do is bash albanians from the other cities and south under the preteks of "big albania".
   
 18. Zoti

  Zoti Member

  Oct 9, 2009
  Brooklyn
  Whoa dude that came out of nowhere. Hajde se ka edhe ca nga Tirana dhe Vlora plako, nje nga moderatoret eshte Dinamovit tjetri nga Kosova (very level-headed) :)

  Of course qe ka edhe trapa po un i kam fut ne ignore list :)
   
 19. theENFORCER

  theENFORCER Member

  Apr 10, 2010
  NY
  Club:
  New York Red Bulls
  Nat'l Team:
  United States
  Is this guy any good?? I see that he plays in the Ukraine Premier league and has had some success. He's only 22, I think he deserves a cap to say the least. Can he be a decent partner up front with Salihi?
   
 20. Enimal

  Enimal Member

  Jan 9, 2006
  New York
  I've seen mostly highlights of him, and some parts of games here and there. He seems alright and 6 goals in Ukraine is not bad at all, it's a very good league. I think he was called up once, but he'll play in the NT soon for sure.
   
 21. Enimal

  Enimal Member

  Jan 9, 2006
  New York
  1 person likes this.
 22. Enimal

  Enimal Member

  Jan 9, 2006
  New York
 23. Enimal

  Enimal Member

  Jan 9, 2006
  New York
 24. Enimal

  Enimal Member

  Jan 9, 2006
  New York
  Bakaj shenon ne fitoren e Dinamos (Video)

  Elis Bakaj ka qene autori i njerit prej golave ne fitoren 0-2 qe skuadra e tij Dinamo Bukureshti arriti ne fushen e Universitatea Kraiova, skuader qe po lufton per mbijetese ne Ligen e Pare te Rumanise.

  Ish-sulmuesi i skuadres se Dinamos se Tiranes, ka qene perseri titullar edhe ne kete ndeshje dhe ka luajtur per 90 minuta me krahun e majte, qe eshte dhe pozicioni i tij i preferuar.

  Dinamo e ka filluar vrullshem ndeshjen dhe ka kaluar ne avantazh vetem pas pese minutash loje me ane te mesfushorit Kone. Me pas jane vendasit qe kerkojne golin e barazimit, dhe krijojne disa raste shenimi.

  Megjithate do te jete prape Dinamo qe gjen rrjeten me ane te shqiptarit. Miqte nisin nje aksion nga e djathta dhe futet nje kros dherazi ne zone. Mbrojtesi i Universitatea le topin ta kaloje, pasi nuk shef Bakajn qe vjen nga pas. Tiranasi perfiton nga ky gabim dhe e ka te lehte te dergoje ne porte topin nga disa metra.

  Pjesa e pare mbyllet me avantazhin 0-2 te miqve qe ne pjesen e dyte me shume mbrohen dhe mundohen te harxhojne kohe. Bakaj beri dy aksione te bukura ne krahun e majte edhe ne kete pjese duke dhene dy pasime te mira per gol.

  Dinamo vihet nen presion ne minutat e fundit dh evetem largon topin nga zona, por arrin ta ruaj porten te paprekur dhe merr nje fitore te rendesishme 2-0. Me tre piket e marra Dinamo Bukureshti kalon rivalet e Steaua Bukureshtit dhe tani renditet ne vend te peste me pike te barabarta me vendin e katert qe mbahet nga nje tjeter rival i kryeqytetit, Rapid Bukureshti. Vendi i peste do ta conte skuadren e Bakajt ne Europa League, nese arrijne ta ruajne deri ne fund.

  Per Elis Bakajn ky ishte goli i trete i sezonit. Shqiptari eshte aktivizuar ne 14 ndeshje deri tani dhe ne shtate prej tyre ka qene si titullar. (futbollishqiptar.net)
   

Share This Page