Albanians Abroad

Discussion in 'Albania' started by Vllaznia, Oct 13, 2007.

 1. Vllaznia

  Vllaznia Member

  Sep 6, 2007
  NYC
  Club:
  FC Bayern München
  Nat'l Team:
  Albania
  Lorik Cana - OM (FRA)

  Erjon Bogdani - Livorno (ITA)

  Besart Berisha - Burnley FC (ENG)

  Hamdi Salihi - SV Ried (AUS)

  Edmond kapllani - KSC (GER)

  Elvin Beqiri - FC Metalurh Donetsk (UKR)

  Kristi Vanhjeli - Aris Thessaloniki (GRE)

  Debatik Curri - Vorskla Poltava (UKR)

  Armend Dallku - Vorskla Poltava (UKR)

  Blerim Rrustemi - AC Horsens (SWI)

  Altin Lala - Hannover (GER)

  Ervin Skela - Energie Cottbus (GER)

  Ervin Bulku - FC Kryvbas Kryvyi Rih (UKR)

  Altin Haxhi - Ergotelis Heraklion (GRE)

  Alban Bushi - Apollon Kalamarias (GRE)

  Dorian Bylykbashi - FC Kryvbas Kryvyi Rih (UKR)

  And more
   
 2. albfan

  albfan New Member

  Mar 21, 2007
  Philly, USA
  Edmond Kapllani Karlsruhe sc (GER) ;)
  Igli Tare Lazio (ITA)
   
 3. Catel

  Catel Member

  Dec 18, 2006
  Lyon, France
  Nat'l Team:
  France
 4. albfan

  albfan New Member

  Mar 21, 2007
  Philly, USA
 5. Epirotian

  Epirotian New Member

  Mar 5, 2007
  Himare, Albania
  Hamdi Salihi scored the First goal for Ried and assisting the Second against Salsburg in Austria. Now he is tied for the most goals in the Austrian Bundesliga.
   
 6. Vllaznia

  Vllaznia Member

  Sep 6, 2007
  NYC
  Club:
  FC Bayern München
  Nat'l Team:
  Albania
  Pretty soon we'll see Salihi in the German Bundesliga

  Kapllani is a sub for KSC, comes in in the 60th min. every game
  Bogdani is a sub for shittty*Livorno,
  Salihi is our best striker right now
   
 7. albfan

  albfan New Member

  Mar 21, 2007
  Philly, USA
  He is the only one who is scoring. Dont know whats wrong w Kapllani...They should bring Tare back instead of Bogdani though....WE really miss Berisha....:mad:
   
 8. Vllaznia

  Vllaznia Member

  Sep 6, 2007
  NYC
  Club:
  FC Bayern München
  Nat'l Team:
  Albania
  Kapllani finally started but he missed 2 goal scoring chances and a penalty, hes really having a rough time is the bundesliga
   
 9. Epirotian

  Epirotian New Member

  Mar 5, 2007
  Himare, Albania
  He had the same problem when he first went to Germany he just needs time to adjust his game to the new schemes. This is not the same team and they do not play the same formation.
   
 10. Enimal

  Enimal Member

  Jan 9, 2006
  New York
  Palermo blen Edgar Canin
  Sulmuesi shqiptar Edgar Cani behet i treti ne Seria A pas sulmuesve Bogdani dhe Tare. Sot skuadra e Palermos ka blere nga Pescara talentin e ri shqiptar, per te cilin eshte folur shume ne javet e fundit.

  Interes per te ishte treguar me pare nga Inter, Fiorentina dhe nga Sampdoria ne Serie A, por u fol edhe per nje interes nga Manchester City ne Premiership.

  Cmimi i paguar nga Palermo per 18-vjecarin qe ka luajtur 4 ndeshje kete sezon, nuk behet i ditur.

  Te skuadra e Palermos Cani do te jete shqiptari i dyte pasi aty do te gjeje dhe portierin e shpresave Samir Ujkani qe akoma nuk ka debutuar ne Serie A.

  FutbolliShqiptar.net
   
 11. Enimal

  Enimal Member

  Jan 9, 2006
  New York
  If Livorno is considered shittty, then what do we call Ried ?

  Salihi has to move to one of the top leagues. After that we can really decide who deserves the starting spot.
   
 12. Vllaznia

  Vllaznia Member

  Sep 6, 2007
  NYC
  Club:
  FC Bayern München
  Nat'l Team:
  Albania
  Salihi is much younger than Bogdani and he will probably move to a bigger league in the summer. It's not always where you play but how you play.
   
 13. numaiu

  numaiu New Member

  Apr 3, 2007
  Grigo
  Arjon Mustafa signed with the romanian team Universitatea Cluj. What do you know about this player? Do you have a picture with him?
   
 14. Vllaznia

  Vllaznia Member

  Sep 6, 2007
  NYC
  Club:
  FC Bayern München
  Nat'l Team:
  Albania
  I think hes a goalkeeper whos 27-28, but thats about it, i never heard anything about him.
   
 15. Enimal

  Enimal Member

  Jan 9, 2006
  New York
  Well how you play, depends a lot on where you play. A superstar in Austria might not even be an average player in Italy. If Salihi does move to a bigger league in the summer then he surely will have the starting spot if he keeps scoring there too.
   
 16. Enimal

  Enimal Member

  Jan 9, 2006
  New York
  Position: Goalkeeper
  Birthday: January 29th, 1980
  Birth place: Shkodër, Albania
  Team: Universitatea Cluj

  2007/08 - Kastrioti (16[16 starter] matches, 20 goals against)
  2006/07 - Besa (19[19 starter] matches, 21 goals against)
  2005/06 - Skenderbeu
  2004/05 - Skenderbeu
  2003/04 - Elbasani
  2002/03 - Vllaznia

  FutbolliShqiptar.net
   
 17. albfan

  albfan New Member

  Mar 21, 2007
  Philly, USA
  Does this kid play u19 or u21?
   
 18. Epirotian

  Epirotian New Member

  Mar 5, 2007
  Himare, Albania
  He plays for our U21.
   
 19. Enimal

  Enimal Member

  Jan 9, 2006
  New York
  Bogdani gol, barazon Livorno (Video)

  Erjon Bogdani ka shenuar dhe golin e vetem per skuadren e tij Livorno ne barazimin 1-1 kunder ish-skuadres se tij Reggina.

  Sulmuesi shqiptar ishte ne fushe qe nga minuta e pare e lojes dhe ka qene aktiv duke asistuar disa here per lojtaret e tjeret te skuadres. Ne minuten e 10' ai ben nje sponde me gjoks per Diamanti por ky gjuan jashte.

  Ne minuten e 13' Bogdani ndeshkohet me karton te verdhe per nje nderhyrje te parregullt kunder Valdez. Bogdani ka mbushur numrin e kartonave dhe do te mungoje ndeshjen e ardhshme.

  Ne minuten e 15' Bogdani gjuan nga 30 metra por topi pritet pa problem nga portieri i Reggina-s. Ne minuten e 30' eshte perseri Bogdani qe i jep nje asist Diamantit pasi ben nje slalom, por Diamanti gjuan shume dobet nga jashte zone.

  Dy minuta me vone vjen goli i Reggina-s me autor Brienza-n dhe pjesa e pare mbyllet 0-1.

  Ne minuten e 13' te pjeses se dyte eshte Bogdani qe ben nje tjeter sponde me koke per Tavano por gjuajtja e tij eshte dy metra jashte kuadratit te portes.

  Tre minuta me vone Bogdani i jep barazimin skuadres se tij pas nje krosi nga e djathta. Ai gjuan jo shume fort me koke por e dergon topin ne cepin e djathte te portes ku portieri Campagnolo nuk mund te arrije.

  Me piken e marre Livorni ngjitet ne kuoten e 28 pikeve dhe renditet ne vendin e katert nga fundi. Per Bogdanin ky ishte goli i dyte na Serie A kete sezon.

  FutbolliShqiptar.Net
   
 20. Enimal

  Enimal Member

  Jan 9, 2006
  New York
  Gol spektakolar i Bylykbashit (Video)

  Kryvbas ka marre vetem nje barazim 1–1 kunder Metalurh Donetsk dje ne kampionatin ukrainas.

  Pjesa e pare e ndeshjes eshte mbyllur me rrjeta te paprekura. Ne pjesen e dyte Bylykbashi shenon nje gol spektakolar ne minuten e 59'. Ai driblon ne mesfushe duke ju shmangur 3-4 futbollisteve kundershtare dhe me pas leshon nje top ta kalibruar mbi portierin nga rreath 22 metra larg.

  Goli i shqiptarin nuk ka mundur ti siguroje fitoren Kryvbas pasi ne minuten e 71' eshte Gvozdenovic qe mposht Isli Hidin dhe barazon per Metalurh. Shqiptaret e tjere te Kryvbas nuk u aktivizuan ne kete ndeshje.

  Kryvbas me piken e marre renditet ne vend te 9 me 24 pike. Per Bylykbashin ky ishte goli i peste i sezonit ne 21 ndeshje qe eshte aktivizuar.

  FutbolliShqiptar.net
   
 21. Enimal

  Enimal Member

  Jan 9, 2006
  New York
  Malindi kalon te PFC Slavia Sofia

  Kur më pak pritej, Enco Malindi i ka dhënë fund aventurës me Partizanin. Sinjali i ardhur nga shtypi bullgar ka rezultuar pozitiv, megjithëse ishte folur për një lëvizje të sulmuesit që gjatë fundjavës së kaluar. Në të vërtetë duket se vetë sulmuesi ka qenë në pritje të vazhdueshme që udhëtimi i tij të konkretizohej. Ja që vizën bullgare ka mundur ta sigurojë vetëm dje në drekë, atëherë kur krejt befasisht ka lënë stërvitjen e Partizanit dhe është larguar drejt ambasadës. Ndërsa, sot do të marrë rrugën drejt Bullgarisë, aty ku drejtuesit e Sllavias së Sofjes e presin krahëhapur.

  Xhani
  Përfundimisht, përballë ngulmimit të palës bullgare është dorëzuar mbi të gjitha presidenti i Partizanit, Albert Xhani. Pikërisht, ai ishte shfaqur si pengesa kryesore për mosrealizimin e transferimit prej një periudhe që zgjati nga fundi i muajit janar deri në fundin e shkurtit. Të paktën sipas asaj që bëhet e ditur nga burime zyrtare, numri një i klubit të kuq ka pranuar si përfundim 50 mijë eurot që ofronte Sllavia, plus 30% përfitim të shumës, në rast se klubi bullgar do të shesë kartonin e Malindit në të ardhmen.

  Lojtari
  Ai që ka mbetur më i kënaquri duket se është vetë Malindi, i cili ka thënë se: “Një largim nga Shqipëria është një përfitim në disa aspekte, përtej asaj që më garantohet në këndvështrimin futbollistik”. Praktikisht, vetë futbollisti ka rënë dakord prej kohësh me drejtuesit bullgarë, për një marrëveshje që do të zgjasë 3 vjet. Gjithashtu mësohet se atij i është premtuar një apartament tërësisht personal në Sofje dhe një veturë, plus pagës që dihet se do të jetë më e mirë se ajo që merrte te Partizani. Gjithsesi është sidomos besimi, që kanë drejtuesit bullgarë gjëja që ngroh më tepër Malindin.

  Partizani
  Në këtë situatë, Partizani numëron një tjetër “mangësi” lojtarësh, pas largimit të Progrit në fund të vitit 2007. Sidomos, me këtë largim do të vuajë reparti sulmues, aty ku për momentin janë vetëm tre lojtarë. Kështu, veç Bakajt e Abilaliajt, me siguri trajneri Lika do të duhet të shtetet te sulmuesi i ri, Alban Dashi, me shpresën që të fillojë rritjen e një tjetër talenti si Malindi.  Panorama Sport
   
 22. Enimal

  Enimal Member

  Jan 9, 2006
  New York
  I dont think he signed though.
   
 23. Enimal

  Enimal Member

  Jan 9, 2006
  New York
  Debuton Malindi me Slavia Sofia
  Ish-sulmuesi i Partizanit Enco Malindi ka debutur ne fundjave me skuadren e tij te re Slavia Sofia ne ndeshjen qe perfundoi ne barazim 1-1 kunder Chernomorec 919.

  Enco Malindi e ka filluar ndeshjen nga stoli por eshte futur ne fushe e ne minuten e 32' per te zevendesuar Milan Koprivarov.

  Chernomorec 919 kishte kaluar ne avantazh qe ne minuten e pare te ndeshjes me Atanas Fidanin. Slavia ka shenuar golin e barazimit ne minuten e 71' me Martin Kavdanski. Me piken e marre Slavia renditet n vend te 4-t me 38 pike.

  Semina titullar per Belasica
  Klodian Semina vazhdon te luaj titullar per Belasica. Ai mbeti pa ndjenja ne ndeshjen e fundit ne Kampionatin bullgar pas nje goditje te forte, por ka qene perseri ne fushe qe nga minuta e pare.

  Belasica u mund 1-0 ne fushen e Spartak dhe vazhdon te kete 13 pike, baraz me Vidima-Rakovski te vendit te fundit.

  FutbolliShqiptar.net
   
 24. Enimal

  Enimal Member

  Jan 9, 2006
  New York
  Cana autogol, por fiton Marseille

  Kapiteni i Marseille Lorik Cana dhe skuadra e tij kane arritur nje fitore bindese me shifrat 3-1 kunder Lyon.

  Lorik Cana ka qene si zakonisht ne fushe qe nga minuta e pare e ndeshjes dhe eshte ndeshkuar me karton te verdhe ne minuten e 23'. Vetem disa minuta me vone Marseille ka marre ne dore lojen pasi ka shenuar dy gola ne dy minuta me autore Cisse (26') dhe Niang (28').

  Ndeshja eshte hapur perseri ne minuten e fundit te pjeses se pare kur Cana ka kecyer se bashku me kundershtarin ne zone per te larguar krosin, por per fat te keq ka derguar topin ne rrjeten e tij.

  Megjithate autogoli i shqiptarit nuk i ka kushtuar asgje Marseille pasi ne minuten e 54' Niang shenon perseri dhe rezultati 3-1 mbetet i pandryshuar deri ne fund.

  Pas 32 ndeshjesh Olympique de Marseille ka 52 pike dhe renditet ne vend te katert ne Ligue 1 te Frances.

  FutbolliShqiptar.net (Video)
   
 25. Enimal

  Enimal Member

  Jan 9, 2006
  New York

Share This Page