Albanian NT

Discussion in 'Albania' started by Enimal, May 21, 2008.

 1. Enimal

  Enimal Member

  Jan 9, 2006
  New York
  Shqipëria e 100-a në renditen e FIFAs

  Shqipëra ka vazhduar renien e filluar që në fillim të këtij viti në renditjen e FIFAs, por këtë muaj në krahasim me muajin e kaluar ka humbur plot 18 vende duke u renditur tani ne vendin e 100 së bashku me Kongon.

  Kjo është renditja më e ulët për kombëtaren tonë qeë nga Marsi i vitit 2003 kur mbante vendin e 101-të. Megjithatë Shqipëria është akoma larg rekordit të saj negativ te gushtit te vitit 1997 kur arriti vendin më të ulët që nga krijimi i kësaj renditjeje, 124.

  Përsa i përket kontinentit europian Shqipëria renditet në vend të 42-të, një vend më poshtë se Islanda dhe një më lart se Austria, pritësja e EURO 2008.

  FutbolliShqiptar.net
   
 2. jonny63

  jonny63 Member+

  Feb 17, 2005
  Norway
  Match on FIFA friendly match date 20 th August ?
   
 3. Enimal

  Enimal Member

  Jan 9, 2006
  New York
  Kuzhe thërret edhe Januzin
  Tani duket se ka ardhur momenti i duhur, që Ahmet Januzi të bëjë kapërcimin nga ekipi Shpresa drejt Kombëtares kuqezi.

  I këtij mendimi është trajneri Josip Kuzhe, i cili e ka zyrtarizuar këtë me një ftesë për futbollistin kosovar të ukrainasve të Vorskla Poltavës për dy ndeshjet miqësore të 25 majit ndaj Malit të Zi në Podgoricë dhe të 2 qershorit ndaj Andorrës në Tiranë. Gjithçka është konfirmuar edhe nga vetë Januzi, i cili e ka pohuar dje për të përditshmen kosovare “Express”.

  “Ftesa e Kuzhesë për t’iu bashkuar Shqipërisë për miqësoret me Malin e Zi dhe Andorrën më ka ardhur në klubin e Vorsklas. Po ashtu, rikonfirmimin e ka bërë edhe menaxheri i ekipit kombëtar, Denis Bastari, i cili më ka telefonuar për të më thënë se duhet të paraqitem në grumbullim”, rrëfen sulmuesi, i cili te Vorskla luan përkrah dy kosovarëve të tjerë kuqezinj, mbrojtësve Armend Dallku dhe Debatik Currit. Januzi është pajisur me pasaportë shqiptare në shkurt të vitit 2009. Ndërsa deri tani ka milituar në ekipin Shpresa, ku ka debutuar në miqësoren kundër Maqedonisë. Aktualisht numëron 10 prezenca në U-21. Por kjo ftesë nuk ka qenë një rrufe në qiell të hapur për të. Paraqitjet e tij të mira në radhët e ekipit U-21, por edhe ato në elitën e futbollit ukrainas në këtë sezon, ku ka fituar statusin e lojtarit titullar te Vorskla, kanë bindur teknikun kroat ta grumbullojë. “E prisja një ftesë, pasi Kuzhe më kishte vëzhguar kur luaja me Shpresat dhe trajneri Artan Bushati më kishte paralajmëruar se shumë shpejt do të thirresha në Kombëtaren A”, sqaron kosovari. Ky është një shans i madh për Januzin, i cili nuk ka ndërmend ta humbasë, ndaj premton impenjim të pakursyer, të japë maksimumin për të shpërblyer besimin e trajnerit kroat. Shpreson që ndihmesa e tij të ndikojë në arritjen e rezultateve të mira në eliminatoret e Euro 2012: “Do mundohem të ****** maksimumin në çdo ndeshje dhe shpresoj që gjithçka të shkojë mirë”, thekson 22-vjeçari, i cili në të kaluarën ka veshur bluzën e përfaqësueses së Kosovës. Me afrimin e Januzit, numri i kosovarëve në Kombëtare do të arrijë shifrën 7, pasi aktualisht fanellën e ekipit kuqezi e bartin edhe portierët Arian Beqaj e Samir Ujkani, mbrojtësit Armend Dallku e Debatik Curri, mesfushori Lorik Cana dhe sulmuesi Besart Berisha. Por ky numër mund të rritet në të ardhmen, pasi tekniku kroat po mban nën vëzhgim edhe dy talente kosovarë si Valdet Ramën (Hanover 96) dhe Andis Shalën (Dundi Junajtid). Përveç Jonuzit, në listën që Kuzhe pritet të shpallë së shpejti do të jenë edhe emra të tjerë të rinj si: Edgar Çani (Piaçenca), Bekim Bala (Vllaznia) dhe Emilian Veliaj (Laçi).
   
 4. Enimal

  Enimal Member

  Jan 9, 2006
  New York
  Besian Idrizaj, gati për Shqipërinë
  Ish futbollisti i Liverpoolit, Besian Idrizaj është shprehur i gatshëm ta veshë fanellën e Kombëtares shqiptare. Këtë dëshirë sulmuesi kosovar ua ka shprehur drejtuesve të Federatës Shqiptare të Futbollit (FSHF).

  Në Federatën e Futbollit do të zhvillohet një bisedë ndërmjet krerëve të këtij institucioni dhe njerëzve që kanë hyrë si ndërmjetës, që kjo dëshirë e sulmuesit të Swansea Cityt të realizohet sa më shpejt.

  “Sulmuesi ende nuk ka komunikuar drejtpërdrejt me zyrtarët e FSHF-së apo me trajnerin Kuzhe, por ia ka komunikuar një fakt të tillë personave që kanë kontakte të forta në “qeverinë” e futbollit”, i ka thënë një burim gazetës së përditshme shqiptare Shqip.

  Në anën tjetër nuk përjashtohet mundësia që 22 vjeçari të ftohet në ekipin kuqezi për dy ndeshjet miqësore kundër Malit të Zi (25 maj) dhe Andorrës (2 qershor).

  Idrizaj ka nënshtetësi austriake, derisa në vitin 2007 ka debutuar me përfaqësueses U-21 të këtij vendi, ku ka zhvilluar 12 ndeshje. Pasi është paraqitur vetëm me shpresat austriake, ai ka të drejtë të luajë me Kombëtaren A të Shqipërisë.

  Idrizaj kishte bërë emër në vitin 2008 kur nga skuadra austriake LASK Linz u transferua në akademinë e Liverpoolit. Mirëpo, aty nuk shkoi gjithçka mirë. Ai u huazua në disa klube angleze dhe austriake, ku nuk arrit ta gjejë vetën.

  Një kohë ka pushuar nga loja e futbollit pasi ka pasur disa probleme kardiake. Por, tashmë ai e ka marrë vetën. Në verë të vitit 2009, Idrizaj u transferua te Swansea City, ku ka filluar t’i kthehet formës. FutbolliShqiptar.Net
   
 5. Enimal

  Enimal Member

  Jan 9, 2006
  New York
  Mërgim Mavraj sërish dëshiron Shqipërinë

  Mbrojtësi kosovar Mërgim Mavraj sërish ka shprehur dëshirë për të luajtur për kombëtaren e Shqipërisë. 24-vjeçari Mavraj thotë se asnjëherë nuk është deklaruar se nuk do të luajë për Kombëtaren shqiptare. Ai thotë se vetëm ka kërkuar kohë, ndërsa deklaratat e tij janë keqkuptuar nga mediat.

  "Jo që jam i interesuar të luaj për Shqipërinë, por unë dua gjithsesi që të mbroj ngjyrat e kombit tim, ngjyrat kuqezi. Gjithnjë kam dashur të luaj për kombin tim dhe asnjëherë nuk do të humb shpresat se kjo dëshirë do të më realizohet", ka thënë Mërgim Mavraj të martën për “Kohën Ditore”.

  Tregimi për përfshirjen e Mërgim Mavrajt në kombëtaren e Shqipërisë kishte nisur që në shtator të vitit 2006. Atëbotë, kosovari luante për Darmstadtin në kategorinë e tretë gjermane. Përzgjedhësi i atëhershëm i kombëtares së Shqipërisë, Hans Peter Briegel, kishte pëlqyer Mavrajn dhe kishte dhënë urdhër që ai të pajisej me pasaportë të Shqipërisë. Ndërkohë Briegel u zëvendësua me kroatin Oto Bariq. Mavraj në janar të vitit 2007 ishte ftuar në një kamp të kombëtares, por ishte detyruar që të stërvitej me ekipin shpresa. Në shenjë pakënaqësie ai vendosi të mos i përgjigjej ndonjë ftese eventuale në kombëtaren e Shqipërisë. Në shkurt të atij viti u pajis me pasaportë të Gjermanisë dhe luajti një ndeshje miqësore për U-21 të këtij vendi. Ai në shpresat e Gjermanisë u ftua edhe për kampionatin evropian të vitit të kaluar, por një ditë para grumbullimit pësoi lëndim dhe nuk udhëtoi fare në evropian.

  Në fillim të këtij viti mbrojtësi i lindur në Gjermani shprehu dëshirë që të luajë sërish për Shqipërinë. Pati biseda edhe me përzgjedhësin aktual Josip Kuzhe. Kuzhe tha se Mavraj do të ishte i vlefshëm për kombëtaren dhe e ftoi atë për ndeshjen miqësore kundër Irlandës, që u zhvillua më tre mars. Pak ditë para ndeshjes, Mavraj njoftoi drejtuesit e FSHF-së se nuk do të paraqitet në grumbullimin e kombëtares. Më vonë u tha se ai mori premtime se do të ftohet nga Gjermania në të ardhmen dhe për këtë hoqi dorë nga Shqipëria. Në Shqipëri u akuzua për tradhti, ndërsa Kuzhe tha se nuk do ta ftojë atë edhe nëse ndërron mendje.

  Mbrojtësi i Bochumit pranon se ka humbur të gjitha kontaktet me FSHF-në.

  "E kuptoj se janë hidhëruar dhe ndoshta u ka mbetur hatri. Por nuk ka qenë vendim kundër Shqipërisë. Ishte vetëm një lutje për të më kuptuar dhe mediat këtë e bënë të madhe", ka deklaruar Mavraj. "Ishte një kohë e vështirë me ekipin e Bochumit. Ishin ndeshjet e fundit të stinorit dhe kemi qenë duke luftuar për ekzistencë. Pasi ndeshja me Irlandën ishte vetëm miqësore, kam lutur kombëtaren që të më japë më shumë kohë. Kjo ishte e tëra. Tani nuk është koha të shikojmë prapa. Dua të ****** kontributin tim që kombëtarja të kualifikohet në evropianin e vitit 2012", ka shtuar mbrojtësi i qendrës.

  Mërgim Mavraj ka shtetësinë e Shqipërisë, por pasaportën e pati kthyer vite më parë në FSHF.

  "Nuk kam asnjë kontakt me FSHF-në, por shpresoj se do të ftohem për ndeshjet e para eliminatore. E di që mund të ****** kontribut në ekipin kombëtar. Nëse trajneri mendon se jam i nevojshëm, unë jam i gatshëm", thotë mbrojtësi shtatlartë.

  Mavraj vlerësohet ndër mbrojtësit më të mirë shqiptarë. Me Bochumin këtë edicion do të luajë në Bundesliga 2. Dy kampionatet e kaluara luajti në Bundesliga 1. Karrierën profesioniste e ka nisur në Darmstadt. Shqipëria më tre shtator nis eliminatoret për "Euro 2012".
   
 6. Enimal

  Enimal Member

  Jan 9, 2006
  New York
 7. Enimal

  Enimal Member

  Jan 9, 2006
  New York
 8. Enimal

  Enimal Member

  Jan 9, 2006
  New York
  Kombëtarja fiton 3 vende në renditjen e FIFA-s

  Shqipëria u ngjit me 3 pozicione në renditjen botërore mujore të FIFA-s, të publikuar sot në faqen zyrtare (fifa.com), duke u pozicionuar tani në vendin e 67-të nga vendi i 70-të që ishte në klasifikimin paraardhës (11 gusht).

  Përfaqësuesja e Shqipërisë ka grumbulluar 47 pikë në renditjen e muajit maj, pas barazimit 1-1 ndaj Rumanisë në Pietra Neamt dhe fitores 1-0 ndaj Luksemburgut në Tiranë. Tashmë Shqipëria ndodhet me 502 pikë mes Polonisë dhe Letonisë.

  Në renditjen specifike të UEFA-s, Shqipëria ndodhet në vendin e 37-të midis 53 ekipeve kombëtare që aderojnë në konfederatën kontinentale, duke mos fituar asnjë pozicion në renditje.

  Rezultatin më të mirë në renditjen e FIFA-s Shqipëria e ka arritur në gusht të vitit 2006, kur pozicionohej e 62-ta, ndërsa rezultatin më të ulët në gusht të 1997, kur u rendit në vendin e 124-t.
   
 9. Enimal

  Enimal Member

  Jan 9, 2006
  New York
 10. Enimal

  Enimal Member

  Jan 9, 2006
  New York
 11. Ghana_Black_Star

  Ghana_Black_Star Red Card

  Apr 20, 2011
  Club:
  Manchester City FC
  Nat'l Team:
  Ghana
  Albania, you guys have a bright future ahead of you
   
 12. Nurafshon

  Nurafshon Member+

  Jun 28, 2007
  Germany
  Club:
  Liverpool FC
  Nat'l Team:
  Uzbekistan
  Albania U21 played with Uzbekistan U21 today, who knows, what is the result?
   
 13. BalkansFella

  BalkansFella New Member

  Jan 4, 2012
  Gianni De Biasi to start his Albanian NT job

  [​IMG]
  Gianni De Biasi, the newly appointed Albanian National Team coach, will officially start his new job on January 21st when he will hold a training camp with 23 players from the Albanian domestic league. The Italian coach was selected in late December after the Albanian FA decided to part ways with Croatian Josip Kuze.

  Da Biasi will have mainly players from Teuta and Flamurtari, clubs that will send 6 players each, but also from Skenderbeu, Albanian reigning champions, Vllaznia etc.

  The Albanian National team is based greatly on player playing abroad, so it's expected than very few players will be selected from this training camp. Domestic players are rarely selected, since the Albanian Superliga is cinsidered sub-par compared to neighboring countries.
   
 14. BalkansFella

  BalkansFella New Member

  Jan 4, 2012
  Kuze denies match fixing with Albanian NT

  [​IMG]
  Albania's ex-coaxh, Croatian Josip Kuze, has denied match fixing allegations. During investigations in Greece his name came up, claiming the 59 year old took part in betting related maneuvers during two friendlies, a 3-2 win against Montenegro and a 4-0 loss to Argentina.

  Kuze, who currently is in charge at Tianjin Teda in the Chinese Super League said he's ready to face the accusations.

  "I'm ready to come to Albania and also Greece to confront these allegations. I do not bet."

  "I can not pay the Albanian players. I can not convince Montenegro to let us win a friendly match" he said regarding the 3-2 win against Montenegro on August 10th, 2011.

  He also defended his tactics against Argentina on July 20th 2011 where Albania lost 4-0.

  "Losing to Argentina 4-0 is not a tragedy. We had a mainly "B" side with a lot of young players. Argentina had just beat World Champions Spain two months ago. I was actually happy with the way we played, since other have even lost 8-0 to the Argentinians."
   
 15. magic journey

  magic journey Member+

  Feb 20, 2010
  2014 fifa world cup qualify group e:

  game 4:

  norway - albania : final score: 0-1 goal by hamdi salihi.....

  albania won a an importand 3 points at away game... this importand points take them to the 3 place....

  current table;


  switzerland- 11
  iceland-9
  albania-9
  norway-7
  cyprus-4
  slovenia-3

  next albania group game is
  on june 7 albania vs norway.....

  same group other game;

  iceland vs slovenia
  switzerland vs cyrpus
   
 16. Soccerfan28

  Soccerfan28 Member

  Nov 8, 2009
  Club:
  AS Roma
  check this out:
   
 17. SF19

  SF19 Member

  Jun 8, 2013
  Nat'l Team:
  Greece
  Albania deserves better. But the team is still young and it will qualify for EURO 2016 in my opinion.
   
 18. depeched

  depeched Member

  Switzerland
  Jul 31, 2004
  Hitchin/W.Wittering
  I'm making a rare appearance from the Switzerland thread to say that I've backed Albania at 50-1 to finish in the 'Top Two' of their ECQ2016 group. My 66-1 bet on Costa Rica to win GpD at WC2014 came in - so good luck!
   
 19. FeFA TH

  FeFA TH New Member

  Aug 19, 2014
  Club:
  Liverpool FC
 20. depeched

  depeched Member

  Switzerland
  Jul 31, 2004
  Hitchin/W.Wittering
  Oh ye of little FAiTH. Backed Spurs at 66-1 to win the Prem as well. And Man U at 750-1 for relegation.

  Switzerland were regarded as 'no hopers' some years ago yet are now FIFA-ranked higher than England.
  .
  Give it time and Albania will surpass England in the rankings.

  It's when. Not if.
   
 21. depeched

  depeched Member

  Switzerland
  Jul 31, 2004
  Hitchin/W.Wittering
  Seems it's just me on here.

  Portugal 0 Albania 1. Who would've thought it? Certainly not the bookies (11-1 to 'Win')

  Aside from my 50-1 'Top Two' finish I got 500-1 for them to win Group I (before the Portugal result) Obviously.

  Early doors of course, but I'll probably be hedge-betting on them to lose/draw here and there, now and again.

  From a footballing perspective their goal is worth a view on a website of your choice.
   
 22. ioppolo

  ioppolo Member

  Jul 23, 2014
  Perth, Australia
  Club:
  Perth Glory
  Nat'l Team:
  Australia
  PM's brother arrested for controlling the drone carrying the flag with Kosovo on it.

  What's everyone's take on this?
   
 23. depeched

  depeched Member

  Switzerland
  Jul 31, 2004
  Hitchin/W.Wittering
  Best not to say much - it's 'political' But afaic Albania should be awarded 3pts and a 3-0 win.

  Serbian players/fans started it.....and they have 'history'

  There were no Albania fans at the game, ergo the trouble was caused by Serbs.
   
 24. Midgo

  Midgo Member

  Oct 8, 2011
  Club:
  AS Roma
  Serbian journalists lied on this, the guy had a canon camera and he was taking pictures with it from the VIP area of the stadium.
   
 25. ioppolo

  ioppolo Member

  Jul 23, 2014
  Perth, Australia
  Club:
  Perth Glory
  Nat'l Team:
  Australia
  Serbia should be punished hey?

  I don't even....
   

Share This Page