Albanians Abroad

Discussion in 'Albania' started by Vllaznia, Oct 13, 2007.

 1. Enimal

  Enimal Member

  Jan 9, 2006
  New York
 2. Enimal

  Enimal Member

  Jan 9, 2006
  New York
  Hyka seems sure to leave Mainz, but has yet to find a club. Manager Rudi Vata has proposed to french clubs, one in the 1st division and one in the 2nd.

  Vata i ofron Hykës dy klube franceze
   
 3. Enimal

  Enimal Member

  Jan 9, 2006
  New York
 4. Enimal

  Enimal Member

  Jan 9, 2006
  New York
 5. soccerfan247

  soccerfan247 New Member

  Jul 30, 2010
  Club:
  AC Milan
  Nat'l Team:
  United States
  what happen to nyc albania this year in copa nyc, how they go from winning it last year to not making it out the group!!!
   
 6. Zoti

  Zoti Member

  Oct 9, 2009
  Brooklyn
  That's amateur soccer and personnel changes from year to year. In a tournament anything can happen. Italy won in 2006 and coulnd't make it out of the group stage in 2010. Plus we lost to Jamaica and Poland the eventual finalists.
   
 7. soccerfan247

  soccerfan247 New Member

  Jul 30, 2010
  Club:
  AC Milan
  Nat'l Team:
  United States
  I understand that, I'm not trying to bring the down. I'm just saying that because I know they have some talent on that team and if they would've got it together, they could've won it again. But I heard they were also missing some players.
   
 8. Zoti

  Zoti Member

  Oct 9, 2009
  Brooklyn
  I thought that was the case. For me three players stoodd out last year, that Colombian forward, the captain and the tall defender (first name Ervin I think). If they missed any of those three players they're in trouble.
   
 9. soccerfan247

  soccerfan247 New Member

  Jul 30, 2010
  Club:
  AC Milan
  Nat'l Team:
  United States
  Well the Columbian one wasn't there but the other two were there. But the word was that they were missing about 3 key players.
   
 10. Zoti

  Zoti Member

  Oct 9, 2009
  Brooklyn
  No wonder they scored 0 goals. The Colombian was their biggest offensive threat.
   
 11. Enimal

  Enimal Member

  Jan 9, 2006
  New York
  They had a lot of foreigners last year. This time they were trying to make it more Albanian i think. I don't think they had many non-Albanians.
   
 12. Enimal

  Enimal Member

  Jan 9, 2006
  New York
 13. Enimal

  Enimal Member

  Jan 9, 2006
  New York
 14. Enimal

  Enimal Member

  Jan 9, 2006
  New York
 15. Zoti

  Zoti Member

  Oct 9, 2009
  Brooklyn
 16. Enimal

  Enimal Member

  Jan 9, 2006
  New York
  If he did, I'd go watch him when New York goes down there. :)
   
 17. Enimal

  Enimal Member

  Jan 9, 2006
  New York
 18. Enimal

  Enimal Member

  Jan 9, 2006
  New York
 19. Enimal

  Enimal Member

  Jan 9, 2006
  New York
 20. Zoti

  Zoti Member

  Oct 9, 2009
  Brooklyn
  I'm going to Philly Skela or no Skela :)
   
 21. Enimal

  Enimal Member

  Jan 9, 2006
  New York
  Bulku shkon ne Kroaci te Hajduk Split

  Ervin Bulku ka firmosur per Hajduk Split. Kane perfunduar me ne fund me sukses tratativat mes mesfushorit te kombetares shqiptare dhe klubit kroat dhe eshte hedhur firma ne kontrate.

  Keshtu Bulku mund te jete i gatshem menjehere skuadres se tij te re pasi ne Kroaci ka filluar kampionati por skuadra e tij merr pjese edhe ne Europa League. Hajduk eshte nje nga skuadrat me te njohura ne kete vend duke fituar titullin 6 here, e dyta pas Dinamo Zagreb qe e ka fituar 12 here. Ata kane pasur sukses edhe ne Europe, pasi kane arritur tre here ne cerek finale te Champions League si dhe nga nje here ne gjysem finale te Kupes UEFA dhe Kupes se Kupave.

  Mesohet se Bulku do te perfitoje rreth 150 mije euro sipas kontrates 1-vjecare qe ka firmosur. Gjithashtu ai ka dhe nje opsion per ta zgjatur edhe nje vit kontraten. Mendohet se një ndihmë të madhe në këtë operacion merkatoje ka dhënë edhe trajneri i përfaqësueses shqiptare, Josip Kuzhe, por edhe ish-futbollisti shqiptar Eduard Abazi, i cili është prej kohësh konsulent te Hajduku.

  Ne ligen kroate Hajduk eshte aktualisht ne vendin e pare pas kater javesh me 10 pike, ashtu si dhe Rijeka dhe Zagreb qe kane golavarazh me te ulet. Ne ndeshjen e fundit te kampionatit Hajduk arriti nje fitore te thelle 0-5 ne fushen e Inter Zapresic.

  Hajduk do te luaj sot ne Europa League kunder rumuneve te Unirea Urziceni ne ndeshjen e pare te fazes se play-off. Ne raundin e trete Hajduk Split eleminoi ne tjeter skuader rumune, Dinamo Bukureshtin.

  Bulku nuk do te luaj sot, por mund te aktivizohet ne ndeshjen e kthimit qe do te jete ne date 26 gusht. Mesfushori shqiptar ka lujatur tre sezonet e fundit ne Ukraine te Kryvbas ku eshte aktivizuar gjate kesaj kohe ne 54 ndeshje, duke shenuar edhe 6 gola. Por ne sezonin e fundit ai nuk u aktivizua shume dhe u largua nga ajo skuader.

  Me pare Bulku ka luajtur ne Shqiperi per Tiranen, skuader tek e cila eshte rritur dhe eshte formuar si futbollist. Ai eshte aktizuar per bardheblute per afro 9 vjet, duke debutuar ne vitin 1998, duke lujatur mbi 200 ndeshje per klubin e kryeqytetit.

  Fale paraqitjeve te tij ne Ukraine, Ervin Bulku fitoi edhe nje vend ne kombetare. Me kuqezinjte ai ka luajtur deri tani 21 ndeshje, por pa shijuar akoma golin. (FutbolliShqiptar.net)
   
 22. Enimal

  Enimal Member

  Jan 9, 2006
  New York
  Semina le Qipron dhe kthehet te Vllaznia

  Ish-mbrojtësi i Gramozit në kampionatin e fundit të Kategorisë Superiore si dhe pjesëtar i ekipit Shpresa të Shqipërisë, Klodian Semina, ka prishur kontratën me klubin qipriot të Ermis Aradipou.

  I kontaktuar në linjë telefonike nga mediat, vetë lojtari ka pohuar: “Pasi firmosa me Ermis Aradipou vetëm disa ditë më pas në skuadër ndodhën shumë ndryshime, çka ndikoi negativisht jo vetëm për mua, por për të gjithë të afruarit nga ish-stafi i mëparshëm. Skuadra ndërroi trajnerin dhe gjithë stafin e tij, duke sjellë në krye një tjetër trajner. Trajneri i ri dëshironte të kishte në skuadër lojtarë qipriotë, duke na bërë në këtë mënyrë presione për atë që na priste. Duke parë këtë situatë jo fort të këndshme, vendosa të prishja kontratën me ta, duke marrë letrat dhe tani jam një lojtar i lirë”.

  Semina ka shpjeguar se ka tri oferta nga Kategoria Superiore, por ai mendon të kthehet te ekipi i tij i parë, Vllaznia.
   
 23. theENFORCER

  theENFORCER Member

  Apr 10, 2010
  NY
  Club:
  New York Red Bulls
  Nat'l Team:
  United States
  It seems like every albanian plays in Croatia now :confused:
   
 24. Enimal

  Enimal Member

  Jan 9, 2006
  New York
  Sukaj and Abilaliaj just went head to heah last weekend in Croatia :)
   

Share This Page