2023 LH US Open Cup

Discussion in 'US Open Cup' started by msilverstein47, Jun 10, 2022.

  1. newtex

    newtex Member+

    May 25, 2005
    Houston
    Club:
    Houston Dynamo
    The 2nd round pairings are out. Some of the details are TBA.

    2023 U.S. Open Cup Local Qualifying
    Home team first.
    Times are ET

    Second Qualifying Round
    East Region
    Saturday, October 15
    Queensboro FC II (NY) v. Oyster Bay United FC (NY) 10:30 am
    TCSA (GA) v. South Carolina United Heat (SC) 2:00 pm
    FC Birmingham (AL) v. Kalonji Pro-Profile (GA) 3:00 pm
    Brockton FC United (MA) v. Boston Street FC (MA) 6:00 pm
    Unations FC (MA) v. Santa Cruz FC (MA) 6:30 pm
    Florida Premier FC (FL) v. Gainesville City FC (FL) 7:00 pm
    Naples City FC (FL) v. Naples United FC (FL) 7:00 pm
    Orlando FC Wolves (FL) v. Club de Lyon (FL) 7:00 pm
    Nova FC (VA) v. Germantown City FC (MD) 7:45 pm
    Bowling Green FC (KY) v. Beaman United FC (TN) 8:00 pm

    Sunday, October 16
    Vereinigung Erzgebirge (PA) v. Lancaster Elite (PA) 2:00 pm
    United German Hungarians (PA) v. West Chester United SC (PA) 2:30 pm
    New York Greek American SC (NY) v. Lansdowne Yonkers FC (NY) 5:00 pm
    Tobacco Road FC (NC) v. Mint Hill FC (NC) 5:00 pm
    Sahara Gunners FC (NY) v. IASC Boom (NY) 6:00 pm
    Jackson Lions FC (NJ) v. SC Vistula Garfield (NJ) 7:00 pm
    Hurricane FC (FL) v. City Soccer FC (FL) 8:00 pm
    Miami Soccer Academy (FL) v. Juventus Academy (FL) 8:00 pm
    International Soccer Association (FL) v. Miami United FC (FL) 9:00 pm

    TBA
    DCFC (DC) v. Christos FC (MD)
    Valhalla FC (OH) v. Metro Louisville FC (KY)
    Chicago House AC (IL) v. 1927 SC (IN)


    West Region
    Saturday, October 16
    Azteca FC (CO) v. FC Denver (CO) 5:00 pm
    LA Monsters FC (CA) v. Desert FC (CA) 6:45 pm
    Alamo City Soccer Club (TX) v. D'Feeters Kicks Soccer Club (TX) 8:00 pm
    D10 Lions FC (TX) v. Houston FC (TX) 8:00 pm
    Olympians FC (AZ) v. Valley FC Raiders (AZ) 10:00 pm
    Laguna United FC (CA) vs. Capo FC (CA) 10:00 pm
    Real San Jose (CA) v. Inter San Francisco (CA) 10:00 pm
    Elk Grove Blues (CA) v. Davis Legacy SC (CA) 11:00 pm

    Sunday, October 17
    UDA Soccer (NM) v. Coronado Athletic Club (AZ) 12:00 pm
    Athletic Club of Sloan's Lake (CO) v. Boulder United FC (CO) 4:00 pm
    Escondido FC (CA) v. Outbreak FC (CA) 6:30 pm
    Modesto City Football Club (CA) v. BattleBorn FC (NV) 9:00 pm
    Orange County FC (CA) v. Temecula FC (CA) 9:00 pm
    Bellevue Athletic FC (WA) v. Legend Football Gold (WA) 10:00 pm


    The 3rd Round is October November 19-20.
     
    VioletCrown repped this.
  2. newtex

    newtex Member+

    May 25, 2005
    Houston
    Club:
    Houston Dynamo
    Updated schedule:

    2023 U.S. Open Cup Local Qualifying
    Home team first.
    Times are ET

    Second Qualifying Round
    East Region
    Saturday, October 15
    Queensboro FC II (NY) v. Oyster Bay United FC (NY) 10:30 am
    TCSA (GA) v. South Carolina United Heat (SC) 2:00 pm
    FC Birmingham (AL) v. Kalonji Pro-Profile (GA) 3:00 pm
    Valhalla FC (OH) v. Metro Louisville FC (KY) 4:00 pm
    Brockton FC United (MA) v. Boston Street FC (MA) 6:00 pm
    Unations FC (MA) v. Santa Cruz FC (MA) 6:30 pm
    Florida Premier FC (FL) v. Gainesville City FC (FL) 7:00 pm
    Orlando FC Wolves (FL) v. Club de Lyon (FL) 7:00 pm
    Nova FC (VA) v. Germantown City FC (MD) 7:45 pm
    Bowling Green FC (KY) v. Beaman United FC (TN) 8:00 pm

    Sunday, October 16
    Vereinigung Erzgebirge (PA) v. Lancaster Elite (PA) 2:00 pm
    Sahara Gunners FC (NY) v. IASC Boom (NY) 2:00 pm
    United German Hungarians (PA) v. West Chester United SC (PA) 2:30 pm
    Chicago House AC (IL) v. 1927 SC (IN) 3:00 pm
    New York Greek American SC (NY) v. Lansdowne Yonkers FC (NY) 5:00 pm
    Tobacco Road FC (NC) v. Mint Hill FC (NC) 5:00 pm
    Naples City FC (FL) v. Naples United FC (FL) 6:00 pm
    DCFC (DC) v. Christos FC (MD) 6:30 pm
    Jackson Lions FC (NJ) v. SC Vistula Garfield (NJ) 7:00 pm
    Hurricane FC (FL) v. City Soccer FC (FL) 8:00 pm
    Miami Soccer Academy (FL) v. Juventus Academy (FL) 8:00 pm
    International Soccer Association (FL) v. Miami United FC (FL) 9:00 pm


    West Region
    Saturday, October 16
    Azteca FC (CO) v. FC Denver (CO) 5:00 pm
    D10 Lions FC (TX) v. Houston FC (TX) 6:00 pm
    Alamo City Soccer Club (TX) v. D'Feeters Kicks Soccer Club (TX) 8:00 pm
    Olympians FC (AZ) v. Valley FC Raiders (AZ) 10:00 pm
    Laguna United FC (CA) vs. Capo FC (CA) 10:00 pm
    Real San Jose (CA) v. Inter San Francisco (CA) 10:00 pm
    Elk Grove Blues (CA) v. Davis Legacy SC (CA) 11:00 pm

    Sunday, October 17
    UDA Soccer (NM) v. Coronado Athletic Club (AZ) 12:00 pm
    Athletic Club of Sloan's Lake (CO) v. Boulder United FC (CO) 4:00 pm
    Escondido FC (CA) v. Outbreak FC (CA) 6:30 pm
    Modesto City Football Club (CA) v. BattleBorn FC (NV) 9:00 pm
    Orange County FC (CA) v. Temecula FC (CA) 9:00 pm
    Bellevue Athletic FC (WA) v. Legend Football Gold (WA) 10:00 pm
    LA Monsters FC (CA) v. Desert FC (CA) 10:30 pm

    The 3rd Round is November 19-20.
     
    VioletCrown repped this.
  3. msilverstein47

    msilverstein47 Member+

    Jan 11, 1999
    Nat'l Team:
    United States
    Queensboro FC
    @QueensboroFC

    FINAL: QBFC II 1-4 Oyster Bay
    Congratulations to
    @OysterUnited
    who move on to the next round of U.S. Open Cup qualifying. It’s always a tough match against these guys. Luckily we won’t have to wait long for the rematch, which is on Wednesday in the UPSL
     
  4. newtex

    newtex Member+

    May 25, 2005
    Houston
    Club:
    Houston Dynamo
    Saturday results:

    2023 U.S. Open Cup Local Qualifying
    Home team first.
    Times are ET

    Second Qualifying Round
    East Region
    Saturday, October 15
    Queensboro FC II (NY) 1-4 Oyster Bay United FC (NY)
    TCSA (GA) 0-4 South Carolina United Heat (SC)
    FC Birmingham (AL) 1-5 Kalonji Pro-Profile (GA)
    Valhalla FC (OH) 0-1 Metro Louisville FC (KY)
    Brockton FC United (MA) 1-0 Boston Street FC (MA)
    Unations FC (MA) 1-0 (FFT) Santa Cruz FC (MA)
    Florida Premier FC (FL) 2-1 Gainesville City FC (FL)
    Orlando FC Wolves (FL) 1-3 Club de Lyon (FL)
    Nova FC (VA) 6-0 Germantown City FC (MD)
    Bowling Green FC (KY) 1-3 Beaman United FC (TN)

    Sunday, October 16
    Vereinigung Erzgebirge (PA) v. Lancaster Elite (PA) 2:00 pm
    Sahara Gunners FC (NY) v. IASC Boom (NY) 2:00 pm
    United German Hungarians (PA) v. West Chester United SC (PA) 2:30 pm
    Chicago House AC (IL) v. 1927 SC (IN) 3:00 pm
    New York Greek American SC (NY) v. Lansdowne Yonkers FC (NY) 5:00 pm
    Tobacco Road FC (NC) v. Mint Hill FC (NC) 5:00 pm
    Naples City FC (FL) v. Naples United FC (FL) 6:00 pm
    DCFC (DC) v. Christos FC (MD) 6:30 pm
    Jackson Lions FC (NJ) v. SC Vistula Garfield (NJ) 7:00 pm
    Hurricane FC (FL) v. City Soccer FC (FL) 8:00 pm
    Miami Soccer Academy (FL) v. Juventus Academy (FL) 8:00 pm
    International Soccer Association (FL) v. Miami United FC (FL) 9:00 pm


    West Region
    Saturday, October 16
    Azteca FC (CO) 1-4 FC Denver (CO)
    D10 Lions FC (TX) 3-2 Houston FC (TX)
    Alamo City Soccer Club (TX) 2-3 D'Feeters Kicks Soccer Club (TX)
    Laguna United FC (CA) vs. Capo FC (CA) PPD
    Real San Jose (CA) 0-4 Inter San Francisco (CA)
    Elk Grove Blues (CA) 1-2 Davis Legacy SC (CA)

    Sunday, October 17
    UDA Soccer (NM) v. Coronado Athletic Club (AZ) 12:00 pm
    Athletic Club of Sloan's Lake (CO) v. Boulder United FC (CO) 4:00 pm
    Escondido FC (CA) v. Outbreak FC (CA) 6:30 pm
    Modesto City Football Club (CA) v. BattleBorn FC (NV) 9:00 pm
    Orange County FC (CA) v. Temecula FC (CA) 9:00 pm
    Olympians FC (AZ) v. Valley FC Raiders (AZ) 10:00 pm
    Bellevue Athletic FC (WA) v. Legend Football Gold (WA) 10:00 pm
    LA Monsters FC (CA) v. Desert FC (CA) 10:30 pm

    The 3rd Round is November 19-20.
     
  5. newtex

    newtex Member+

    May 25, 2005
    Houston
    Club:
    Houston Dynamo
    Sunday results:

    2023 U.S. Open Cup Local Qualifying
    Home team first.
    Times are ET

    Second Qualifying Round
    East Region
    Saturday, October 15
    Queensboro FC II (NY) 1-4 Oyster Bay United FC (NY)
    TCSA (GA) 0-4 South Carolina United Heat (SC)
    FC Birmingham (AL) 1-5 Kalonji Pro-Profile (GA)
    Valhalla FC (OH) 0-1 Metro Louisville FC (KY)
    Brockton FC United (MA) 1-0 Boston Street FC (MA)
    Unations FC (MA) 1-0 (FFT) Santa Cruz FC (MA)
    Florida Premier FC (FL) 2-1 Gainesville City FC (FL)
    Orlando FC Wolves (FL) 1-3 Club de Lyon (FL)
    Nova FC (VA) 6-0 Germantown City FC (MD)
    Bowling Green FC (KY) 1-3 Beaman United FC (TN)

    Sunday, October 16
    Vereinigung Erzgebirge (PA) 2-0 Lancaster Elite (PA)
    Sahara Gunners FC (NY) 1-0 IASC Boom (NY)
    United German Hungarians (PA) 0-4 West Chester United SC (PA)
    Chicago House AC (IL) 1-1 (pks 4-3) 1927 SC (IN)
    New York Greek American SC (NY) 0-3 Lansdowne Yonkers FC (NY)
    Tobacco Road FC (NC) 3-1 Mint Hill FC (NC)
    Naples City FC (FL) 4-0 Naples United FC (FL)
    DCFC (DC) 1-1 (pks 5-4) Christos FC (MD)
    Jackson Lions FC (NJ) 1-2 SC Vistula Garfield (NJ)
    Hurricane FC (FL) 0-2 City Soccer FC (FL)
    Miami Soccer Academy (FL) 3-1 Juventus Academy (FL)
    International Soccer Association (FL) 0-5 Miami United FC (FL)


    West Region
    Saturday, October 16
    Azteca FC (CO) 1-4 FC Denver (CO)
    D10 Lions FC (TX) 3-2 Houston FC (TX)
    Alamo City Soccer Club (TX) 2-3 D'Feeters Kicks Soccer Club (TX)
    Laguna United FC (CA) vs. Capo FC (CA) PPD
    Real San Jose (CA) 0-4 Inter San Francisco (CA)
    Elk Grove Blues (CA) 1-2 Davis Legacy SC (CA)

    Sunday, October 17
    UDA Soccer (NM) 4-0 Coronado Athletic Club (AZ)
    Athletic Club of Sloan's Lake (CO) 2-1 Boulder United FC (CO)
    Escondido FC (CA) 1-0 Outbreak FC (CA)
    Modesto City Football Club (CA) 2-4 BattleBorn FC (NV
    Orange County FC (CA) 7-1 Temecula FC (CA)
    Olympians FC (AZ) 2-0 Valley FC Raiders (AZ)
    Bellevue Athletic FC (WA) 0-1 Legend Football Gold (WA)
    LA Monsters FC (CA) 1-6 Desert FC (CA)

    The 3rd Round is November 19-20.
     
  6. newtex

    newtex Member+

    May 25, 2005
    Houston
    Club:
    Houston Dynamo
    The postponed game from Saturday has been rescheduled:

    2023 U.S. Open Cup Local Qualifying
    Home team first.
    Times are ET

    West Region

    Wednesday, October 19
    Laguna United FC (CA) v. Capo FC (CA) 10:00 pm


    The 3rd Round is November 19-20.
     
  7. newtex

    newtex Member+

    May 25, 2005
    Houston
    Club:
    Houston Dynamo
    The map of the remaining 36 teams after Wednesday looks pretty straightforward for Round 3 and 4.

    The one remaining Washington state team will probably meet the Nevada team and then face the winner of the Northern California matchup.

    4 teams in Southern California makes it easy. 4 teams in Arizona, New Mexico, Colorado can also group together.

    I'm guessing the Texas winner will go play the Georgia/Tennessee winner in the only required cross-region game.

    There are six remaining teams in Florida so one of them can match up with winner from the Carolinas.

    I'd send the Chicago/Louisville winner to meet the winner from Northern Virginia/DC.

    It gets a little tricky in the Northeast but I can see the team from Buffalo joining the Pennsylvania/New Jersey teams while the other two NY City teams get paired up with the Massachusetts ones.

    We shall see.
     
  8. newtex

    newtex Member+

    May 25, 2005
    Houston
    Club:
    Houston Dynamo
    Wednesday result:

    2023 U.S. Open Cup Local Qualifying
    Home team first.
    Times are ET

    West Region

    Wednesday, October 19
    Laguna United FC (CA) 1-4 Capo FC (CA)


    The 3rd Round is November 19-20.
     
  9. newtex

    newtex Member+

    May 25, 2005
    Houston
    Club:
    Houston Dynamo
    The 3rd round schedule is out except for one game that is TBD.

    2023 U.S. Open Cup Local Qualifying
    Home team first.
    Times are ET

    Third Qualifying Round

    Saturday, November 19
    Brockton FC United (MA) v. Unations FC (MA) 2:00 pm
    Club de Lyon (FL) v. Florida Premier FC (FL) 3:00 pm
    Metro Louisville FC (KY) v. Chicago House AC (IL) 4:00 pm
    D'Feeters Kicks Soccer Club (TX) v. D10 Lions FC (TX) 6:00 pm
    Lansdowne Yonkers FC (NY) v. Oyster Bay United FC (NY) 7:00 pm
    SC Vistula Garfield (NJ) v. IASC Boom (NY) 7:30 pm
    Orange County FC (CA) v. Escondido FC (CA) 9:00 pm

    Sunday, November 20
    UDA Soccer (NM) v. Olympians FC (AZ) 1:00 pm
    Vereinigung Erzgebirge (PA) v. West Chester United SC (PA) 2:00 pm
    Athletic Club of Sloan's Lake (CO) v. Azteca FC (CO) 3:00 pm
    South Carolina United Heat (SC) v. Tobacco Road FC (NC) 5:00 pm
    Inter San Francisco (CA) v. Davis Legacy SC (CA) 7:00 pm
    Kalonji Pro-Profile (GA) v. Beaman United FC (TN) 7:00 pm
    Miami Soccer Academy (FL) v. Naples City FC (FL) 7:00 pm
    Miami United FC (FL) v. City Soccer FC (FL) 7:00 pm
    Desert FC (CA) v. Capo FC (CA) 9:00 pm
    Legend Football Gold (WA) v. BattleBorn FC (NV) 10:00 pm

    TBD
    DCFC (DC) v. Nova FC (VA)


    The 4th (and Final) Round is December 17-18.
     
  10. newtex

    newtex Member+

    May 25, 2005
    Houston
    Club:
    Houston Dynamo
    Updated:

    2023 U.S. Open Cup Local Qualifying
    Home team first.
    Times are ET

    Third Qualifying Round

    Saturday, November 19
    Brockton FC United (MA) v. Unations FC (MA) 2:00 pm
    Club de Lyon (FL) v. Florida Premier FC (FL) 3:00 pm
    Metro Louisville FC (KY) v. Chicago House AC (IL) 4:00 pm
    D'Feeters Kicks Soccer Club (TX) v. D10 Lions FC (TX) 6:00 pm
    DCFC (DC) v. Nova FC (VA) 6:30 pm
    Lansdowne Yonkers FC (NY) v. Oyster Bay United FC (NY) 7:00 pm
    SC Vistula Garfield (NJ) v. IASC Boom (NY) 7:30 pm
    Orange County FC (CA) v. Escondido FC (CA) 11:00 pm

    Sunday, November 20
    UDA Soccer (NM) v. Olympians FC (AZ) 1:00 pm
    Vereinigung Erzgebirge (PA) v. West Chester United SC (PA) 2:00 pm
    Athletic Club of Sloan's Lake (CO) v. Azteca FC (CO) 3:00 pm
    South Carolina United Heat (SC) v. Tobacco Road FC (NC) 5:00 pm
    Inter San Francisco (CA) v. Davis Legacy SC (CA) 7:00 pm
    Kalonji Pro-Profile (GA) v. Beaman United FC (TN) 7:00 pm
    Miami Soccer Academy (FL) v. Naples City FC (FL) 7:00 pm
    Miami United FC (FL) v. City Soccer FC (FL) 7:00 pm
    Legend Football Gold (WA) v. BattleBorn FC (NV) 8:00 pm
    Desert FC (CA) v. Capo FC (CA) 9:00 pm

    The 4th Round is December 17-18.
     
    VioletCrown repped this.
  11. newtex

    newtex Member+

    May 25, 2005
    Houston
    Club:
    Houston Dynamo
    Saturday results:

    2023 U.S. Open Cup Local Qualifying
    Home team first.
    Times are ET

    Third Qualifying Round

    Saturday, November 19
    Club de Lyon (FL) 4-2 Florida Premier FC (FL)
    Metro Louisville FC (KY) 1-2 Chicago House AC (IL)
    D'Feeters Kicks Soccer Club (TX) 2-0 D10 Lions FC (TX)
    DCFC (DC) 0-1 Nova FC (VA)
    Lansdowne Yonkers FC (NY) 4-1 Oyster Bay United FC (NY)
    SC Vistula Garfield (NJ) 2-1 IASC Boom (NY)
    Orange County FC (CA) 7-3 (aet) Escondido FC (CA)

    Sunday, November 20
    UDA Soccer (NM) v. Olympians FC (AZ) 1:00 pm
    Brockton FC United (MA) v. Unations FC (MA) 2:00 pm
    Vereinigung Erzgebirge (PA) v. West Chester United SC (PA) 2:00 pm
    Athletic Club of Sloan's Lake (CO) v. Azteca FC (CO) 3:00 pm
    South Carolina United Heat (SC) v. Tobacco Road FC (NC) 5:00 pm
    Inter San Francisco (CA) v. Davis Legacy SC (CA) 7:00 pm
    Kalonji Pro-Profile (GA) v. Beaman United FC (TN) 7:00 pm
    Miami Soccer Academy (FL) v. Naples City FC (FL) 7:00 pm
    Miami United FC (FL) v. City Soccer FC (FL) 7:00 pm
    Legend Football Gold (WA) v. BattleBorn FC (NV) 8:00 pm
    Desert FC (CA) v. Capo FC (CA) 9:00 pm

    The 4th Round is December 17-18.
     
  12. newtex

    newtex Member+

    May 25, 2005
    Houston
    Club:
    Houston Dynamo
    Sunday results:

    2023 U.S. Open Cup Local Qualifying
    Home team first.
    Times are ET

    Third Qualifying Round

    Saturday, November 19
    Club de Lyon (FL) 4-2 Florida Premier FC (FL)
    Metro Louisville FC (KY) 1-2 Chicago House AC (IL)
    D'Feeters Kicks Soccer Club (TX) 2-0 D10 Lions FC (TX)
    DCFC (DC) 0-1 Nova FC (VA)
    Lansdowne Yonkers FC (NY) 4-1 Oyster Bay United FC (NY)
    SC Vistula Garfield (NJ) 2-1 IASC Boom (NY)
    Orange County FC (CA) 7-3 (aet) Escondido FC (CA)

    Sunday, November 20
    UDA Soccer (NM) 3-1(aet) Olympians FC (AZ)
    Brockton FC United (MA) 5-2 Unations FC (MA)
    Vereinigung Erzgebirge (PA) 0-4 West Chester United SC (PA)
    Athletic Club of Sloan's Lake (CO) 1-5 Azteca FC (CO)
    South Carolina United Heat (SC) 3-0 Tobacco Road FC (NC)
    Inter San Francisco (CA) 5-0 Davis Legacy SC (CA)
    Kalonji Pro-Profile (GA) 4-4 (pks 3-4) Beaman United FC (TN)
    Miami Soccer Academy (FL) 0-3 Naples City FC (FL)
    Miami United FC (FL) 3-2 City Soccer FC (FL)
    Legend Football Gold (WA) 0-1 BattleBorn FC (NV)
    Desert FC (CA) FFT Capo FC (CA)

    The 4th Round is December 17-18.
     
    VioletCrown repped this.
  13. newtex

    newtex Member+

    May 25, 2005
    Houston
    Club:
    Houston Dynamo
    2023 U.S. Open Cup Local Qualifying
    Home team first.
    Times are ET

    Final Qualifying Round

    Saturday, December 17
    Brockton FC United (MA) v. Chicago House AC (IL) 2:00 pm
    South Carolina United Heat (SC) v. Club de Lyon (FL) 3:00 pm
    Azteca FC (CO) v. UDA Soccer (NM) 3:00 pm
    BattleBorn FC (NV) v. Inter San Francisco (CA) 3:00 pm
    Nova FC (VA) v. West Chester United SC (PA) 7:00 pm
    SC Vistula Garfield (NJ) v. Lansdowne Yonkers FC (NY) 7:45 pm

    Sunday, December 18
    Beaman United FC (TN) v. D'Feeters Kicks Soccer Club (TX) 3:00 pm
    Miami United FC (FL) v. Naples City FC (FL) 7:00 pm
    Orange County FC (CA) v. Capo FC (CA) 9:00 pm



    Winners advance to the 2023 U.S. Open Cup which starts in March.
     

Share This Page