Young Talents

Discussion in 'Albania' started by Vllaznia, Oct 13, 2007.

 1. Vllaznia

  Vllaznia Member

  Sep 6, 2007
  NYC
  Club:
  FC Bayern München
  Nat'l Team:
  Albania
  Name................Club....................Age
  Jahmir Hyka - Olympiacos (Tirana)....19
  Renaldo Rama - Olympiacos.............18
  Geri Malaj - Deportivo de la coruna....17
  Samir Ujkani - Palermo.....................19
  Andi Corri - Milan U17......................16
  Deljan Bregasi - Sampdoria..............16
  Xhevair Sukaj - Vllaznia...................20
  Gilman Lika - Vllaznia......................20
  Andi lila - Besa (for now).................21
  Elis Bakaj - Partizani.......................20

  and more...
   
 2. Vllaznia

  Vllaznia Member

  Sep 6, 2007
  NYC
  Club:
  FC Bayern München
  Nat'l Team:
  Albania
  More on Deljan Bregasi,

  Bregasi, talenti që stërvitet me Kasanon

  Portieri 16-vjeçar Deljan Bregasi është një emër i njohur për shtypin sportiv shqiptar, por tashmë portieri i Sampdories dhe nënkampioni i Italisë me paratërinjtë do të jetë edhe pjesë e përfaqësueses shqiptare U-17.

  Gjigandi Bregasi (194 cm) stërvitet me ekipin e parë të Sampdories, por ndeshjet i luan me ekipin e të rinjve. “Faksi nga FSHF-ja për të qenë pjesë e përfaqësueses U-17 ka mbërritur në zyrat e klubit të Sampdories. Ishte trajneri i portiereve Guido Bistazzoni, që më njoftoi”, - thotë për albania-sport, Bregasi.

  Shqipëria në muajin tetor do të jetë vendi pritës për grupin 10 eliminator A të Euro U-17, ku bëjnë pjesë Shqipëria, Holanda, Franca dhe Letonia. Takimet e U-17 të zhvillohen në Shqipëri në datat 22-28 tetor 2007, ku Federata Shqiptare për herë të parë do të jetë organizatore dhe mikpritëse e një aktiviteti të tillë.

  Bregasi gjatë muajit shtator mori pjesë në një turne në Ukrainë, ku morrën pjesë ekipet e të rinjve të Samdorias, Olimpiakosit, Sëlltikut të Gllazgout, Fejenordit, Dinamos së Kievot, Shahktorit, Lokomotivës së Moskës dhe CSKA-së,

  Talenti shqiptar megjithatë e ka një luks te Sampdoria. Barezi Antonio Kasano stërvitet me të kur gjuan penalltitë. “Tërbohet kur i pres ndonjë”, - thotë Bregasi, që si armë më të fortë ka reflekset, por dhe ëndërr ka t’i zërë vendin Saimir Ujkanit te U-21 dhe më pas Arjan Beqajt të Kombëtarja e madhe. “Ndoshta, vjen kjo ditë. Aventura ime po fillon si duhet”, - thotë lojtari, që shkëlqeu sezonin e kaluar, duke u cilësuar si një ndër lojtarët më të mirë të grup-moshave, ku merrte pjesë skuadra e tij.
   
 3. Epirotian

  Epirotian New Member

  Mar 5, 2007
  Himare, Albania
  Vasil Shkurti -- Ajax Amsterdam
  MF --- 4 / 27/ 92

  This kid put Ajax and PSV in a huge fight because both wanted to get him. He is 14/15 YO and considered one of the biggest talents in Holland. He needs to play for our Youth teams his family comes from Shkodra but he was born in Crete, Greece. It shouldnt be a problem since his parents are Albanian citizens for him to get a passport.
   
 4. Vllaznia

  Vllaznia Member

  Sep 6, 2007
  NYC
  Club:
  FC Bayern München
  Nat'l Team:
  Albania
  I'll bet he'll end up playing for Greece as Vasilis Shkutisis or something like that
   
 5. Epirotian

  Epirotian New Member

  Mar 5, 2007
  Himare, Albania
  I doubt it because he is already an EU citizen the reason why so many Albanians choose to play for Greece. His father is also a big patriot so we will see.

  Other talented players are Franc Veliu from Flamurtari

  and Josef Thana from Skenderbeu watch out for these two especially this Veliu kid.
   
 6. xyzfutboll

  xyzfutboll New Member

  Nov 17, 2007
  so he is playing for greece?
  can you provide me a link which proves that he is representing greece?
   
 7. Epirotian

  Epirotian New Member

  Mar 5, 2007
  Himare, Albania
  he is not going to play for greece. Vllaznia is just talking that a few others have chosen to represent greece in the past not that it is a fact he is going to play for greece. I do not believe his father will let him play for greece. Besides this kid still got some growing up to do. We have to wait and see.
   
 8. xyzfutboll

  xyzfutboll New Member

  Nov 17, 2007
  i wouldnt be surprised if he did play for greece, the south is full of traitors especially the himare region. ncncnc
  it gives me shame to call myself an albanian just because the bad name that those southern ********, traitors give us
  if they want to be greek than go to greece dont stay in himare, himare is albanian land and so is chameria
   
 9. Enimal

  Enimal Member

  Jan 9, 2006
  New York
  They are trained by Greek teams and most probably they would have never become anybody if they were still in Albania. Why shouldn't they repay the country that made them great players?
   
 10. Epirotian

  Epirotian New Member

  Mar 5, 2007
  Himare, Albania
  It doesnt matter where you are from weather from the south or the north it has nothing to do with it. I dont think you know history too well so im going to stop at that, calling people traitors is not a good thing especially because the majority is not. He is born in Greece and if he decides to play for that country he has every right as does he to play for Albania. Welcome to the 21st century.
   
 11. Enimal

  Enimal Member

  Jan 9, 2006
  New York
  Even if he wasn't born there, but went to Greece at a young age, he still can not be called a traitor. He might be an Albanian but he represents Greek football.
   
 12. Ngadhnjyesi

  Ngadhnjyesi New Member

  Dec 14, 2007
  Brooklyn
  Nat'l Team:
  Albania
  Do you even bother reading or are you here to just spout crap? The South "full of traitors"? How old are you buddy?

  The last time Shkodra was part of Southern Albania was 2,000 years ago when our lands extended all the way to the north of the Balkan Peninsula.
   
 13. Ngadhnjyesi

  Ngadhnjyesi New Member

  Dec 14, 2007
  Brooklyn
  Nat'l Team:
  Albania
  Agreed. It's happening all over the world now. Freddy Adu moved from Ghana to the US when he was 7 years old and now he's represenitng USA.
   
 14. albfan

  albfan New Member

  Mar 21, 2007
  Philly, USA
  How about that guy Florenc Keri, he signed some contract with B.Munchen how true is that??
   
 15. Ngadhnjyesi

  Ngadhnjyesi New Member

  Dec 14, 2007
  Brooklyn
  Nat'l Team:
  Albania
  I think he might be playing for Greece as well. At least that what the rumor is.
   
 16. Enimal

  Enimal Member

  Jan 9, 2006
  New York
  :)

  I wanted to point that out to him, but I didn't think it mattered. Seemed a waste of time.
   
 17. xyzfutboll

  xyzfutboll New Member

  Nov 17, 2007
  you guys should go kiss some greek arse too just like nini, kone, kondi, dhimuco, keri, shabani and ect.

  have you guys forgotten that greece and serbia are our number 1 enemies. these are the countries that still ccupy our land, oppress our people and not too long ago murdered and ethnically clensed our people. have you guys fallen asleep, i can not believe that an albanian would say those words that you guys are saying. it is a big shame to hear those words from you guys. representing those countries is rpresenting the countries that hate us, occupy us, and supress us.
  you are a discrase
   
 18. Enimal

  Enimal Member

  Jan 9, 2006
  New York
  You might feel that way, but Nini might see Greece as a country that gave him an opportunity to become someone. A country that trained him to be a great football player. He also might see Albania as the country that pushed him away and made him move and leave everyone and everything behind.

  Or maybe they have Greek blood. We can not decide for them if they're Greek or Albanian. If Nini says he's Greek, who are we to tell him "No you're not".

  As for the oppression by Greece, I do not think that over half a million Albanians go willingly there to be oppressed.
   
 19. xyzfutboll

  xyzfutboll New Member

  Nov 17, 2007
  what are you talking about man, albanians are treated like shit in greece. they are treated worser than the mexicans in usa, like second class citizen. they go there cuz they have no choice, because there are no jobs in albania.
  dude just be quiete your pissing me off with this greek ass kissing
  kuq e zi forever
   
 20. albfan

  albfan New Member

  Mar 21, 2007
  Philly, USA
  The biggest reason most of these players play for greece is obvious, they make better money out there. And they parents are affraid that if their kids dont play for greece they will be harrased by greeks, So they tell them to play for their NT. These people got no pride and they forget where they come from. So if they wanna play for other NT ******** em...They arent that good anyway. Look at LORIK CANA he could have played for France but he chose his country. ;)
   
 21. Ngadhnjyesi

  Ngadhnjyesi New Member

  Dec 14, 2007
  Brooklyn
  Nat'l Team:
  Albania
  I doubt that's the real reason since footballers nowadays make their money playing club football. Some of these kids simply don't feel Albanian or are self-hating Albanians due to the extreme hostile attitude of anything Albanian in Greece. How much do you have to hate yourself to change your name from Gjergji Kone to Panayot Kone?

  I don't feel bad at all. I say good riddance.
   
 22. Enimal

  Enimal Member

  Jan 9, 2006
  New York
  I don't know where you see the ass kissing, but the forum is free for all so everyone can say all the nonsense they want.

  People in need are treated like shit everywhere. If they accept to work in bad work conditions, if they accept less than minimum wage etc etc, why should they give them anything better. The same with Mexicans.

  So as you mentioned it yourself the problem is that "there are no jobs in albania". So we should stop blaming the whole world that hates us for some reason and work hard.

  Going back to the players, those that feel Greek or play for Greece for whatever reason, don't bother me at all. I consider them Greek just like they want to be considered.
   
 23. xyzfutboll

  xyzfutboll New Member

  Nov 17, 2007

  dude just because they go to greece to work doesnt mean they should be changing their names and denying their nationality, only traitors do that and thats what they are, PATHETIC TRAITORS!!
   
 24. Ngadhnjyesi

  Ngadhnjyesi New Member

  Dec 14, 2007
  Brooklyn
  Nat'l Team:
  Albania
  Yes they absolutely should not do any of the above and neither should you make any comments like the ones below.

   

Share This Page