Albanians Abroad

Discussion in 'Albania' started by Vllaznia, Oct 13, 2007.

  1. Enimal

    Enimal Member

    Jan 9, 2006
    New York
  2. Enimal

    Enimal Member

    Jan 9, 2006
    New York
  3. Enimal

    Enimal Member

    Jan 9, 2006
    New York
  4. Enimal

    Enimal Member

    Jan 9, 2006
    New York
  5. Enimal

    Enimal Member

    Jan 9, 2006
    New York
  6. Enimal

    Enimal Member

    Jan 9, 2006
    New York
    Portieri 18 vjecar Berisha flet per FutbolliShqiptar.net

    Etrit Berisha është vetëm 18 vjeç dhe është pjesë e Kalmar FF në kategorinë e parë suedeze Allsvenskan. Megjithëse në një moshë të vogel gjatësia e tij prej 194 cm të jep përshtypjen e një portieri me të ardhme. Pasi kontaktuam me portierin kosovar ai pranoi të fliste për FutbolliShqiptar.net në lidhje me karrierën e tij të deri tanishme, planet për të ardhmen si dhe mundesinë e aktivizimit me kombëtaren shqiptare nëse i jepet mundësia.

    FSH: Ku e keni filluar karrierën tuaj futbollistike?
    Berisha: Futbollin e kam filluar te skuadra e 2 Korriku. Aty kam shkuar që në moshën 7-vjeçare.

    FSH: Si u bë i mundur kalimi te Kalmar FF ?
    Berisha: Nëpërmjet Bylbyl Sokolit arrita të kontaktoja me Albert Bunjakun dhe ishin ata që me siguruan nje provë me skuadrën e Kalmar FF.

    FSH: A keni luajtur ndeshje zyrtare me skuadren e pare ose a shpresoni te luani se shpejti?
    Berisha: Me ekipen e parë ende nuk kam luajtur ndonjë ndeshje zyrtare. Megjithatë mendoj se së shpejti do të paraqitem. Jam duke e pritur rastin. Nga trajnerët e skuadrës kam vlerësime shumë të mira.

    FSH: Cilat jane planet tuaja per te ardhmen?
    Berisha: Për të ardhmen mendoj të vazhdoj të punoj kështu siç jam duke punuar dhe të zhvillohem sa më mirë si portier. Gjithashtu shpresoj që në një të ardhme të afërt të mbroj dhe ngjyrat e Kalmar FF.

    FSH: Ne cilën skuader do te donit te luanit?
    Berisha: Ëndërroj që të luaj me Barcelonën, gjë që veëm më punë do të mundohem ta realizoj.

    FSH: Së fundi, a vendosur për kë kombëtare do të luanit nëse do tu jepej mundësia?
    Berisha: Tani për tani jam në kontakte me FSHF dhe nëse më iepet mundësia ti mbroj ngjyrat e kombëtares do të ishte një previlegj i madh per mua.

    FSH: Faleminderit Etrit dhe ju urojmë fat në karrierën tuaj.
    Berisha: Faleminderit dhe juve.

    FutbolliShqiptar.net
     
  7. Enimal

    Enimal Member

    Jan 9, 2006
    New York
    Etrit Berisha
    Portier
    Kalmar FF (Suedi)
    18 vjec

    [​IMG]
     
  8. Enimal

    Enimal Member

    Jan 9, 2006
    New York
  9. Enimal

    Enimal Member

    Jan 9, 2006
    New York
  10. Enimal

    Enimal Member

    Jan 9, 2006
    New York
  11. Ngadhnjyesi

    Ngadhnjyesi New Member

    Dec 14, 2007
    Brooklyn
    Nat'l Team:
    Albania
    Any new rumours on Cana's potential transfer? Or is he staying put at Marseille?
     
  12. Epirotian

    Epirotian New Member

    Mar 5, 2007
    Himare, Albania

    He is staying at Marseille but if the team fails to improve the team he could possibly be on his way out. Real Arsenal and Milan are after him according to L'Equipe.
     
  13. Ngadhnjyesi

    Ngadhnjyesi New Member

    Dec 14, 2007
    Brooklyn
    Nat'l Team:
    Albania
    I'd love to see him in any of those teams, especially Arsenal, since I can watch their games on FSC. He'd be the first Albanian to play for a major European club, I'm not counting Tare playing for Lazio.
     
  14. Epirotian

    Epirotian New Member

    Mar 5, 2007
    Himare, Albania

    technically he will not be the first albanian player to play for a top european club. Although its been a while and the communists did not allow albanians to play for european clubs, we still have to remember Loro Borici, Kryeziu and a few other players who have worn the jerseys of AS Roma and Juventus respectively.
     
  15. Enimal

    Enimal Member

    Jan 9, 2006
    New York
    Erjon Bogdani do të kthehet te Chievo

    Erjon Bogdani do të luajë në radhët e Chievo Veroa sezonin e ardhshëm. Ka qenë drejtori sportiv i Livornos Nelson Ricci ai që ka shuar çdo hamendje në lidhje me të ardhmen e sulmuesit të kombëtares. Aii ka deklaruar për mediat italiane se Bogdani ishte në huazim nga Chievo dhe pas rënies së Livorno-s në Serinë B, do të kthehet perseri te klubit veronez.

    Sipas Ricci-t ishte pikërisht merkato e bërë vitin e kaluar që e çoi Livorno-n në rënie nga Serie A. Reparti ofensiv me Tristan, Rossini dhe Bogdanin nuk bënë një kampionat të mirë sipas tij.

    Bogdani vetë e ka thënë dhe më parë që do të ishte i kënaqur nëse kthehet te Chievo Verona, sidomos tani që ata duket se e kanë siguruar ngjitjen në Serie A. Chievo renditet ne vend të parë ne Serie B me 83 pikë dhe ka 5 pikë diference nga vend i dytë Bologna dhe 6 pike nga Lecce dhe Albinoleffe (vendi 3 dhe 4 luajnë play-off) kur kanë mbetur edhe dy javë për tu luajtur.

    http://futbolli.myfreeforum.org/about710.html
     
  16. Ngadhnjyesi

    Ngadhnjyesi New Member

    Dec 14, 2007
    Brooklyn
    Nat'l Team:
    Albania
    I knew someone would hold that claim against me. :)
    However those guys played in Italy some 70 years ago.
     
  17. Enimal

    Enimal Member

    Jan 9, 2006
    New York
    [​IMG]

    Salihi e fillon me gol sezonin e ri
    SV Ried, skuadra e sulmuesit shqiptar Hamdi Salihi, filloi sot sezonin e ri me një fitore të thellë kundër Altach me shifrat 3-0. Shkodrani e nisi me gol këtë sezon duke qënë autori i golit të tretë për skuadrën e tij.

    Ashtu siç pritej, Salihi ishte në fushë që nga minuta e parë. Ried kaloi në avantazh me Brenner në minutën e 25' të ndeshjes. Stefan Lexa dyfishon rezultatin per vendasit vetëm katër minuta pas fillimit të pjesës së dytë. Gjashtë minuta më vonë është rradha e shkodranit për të shënuar. Një gjuajtje e Drechsel devijohet nga portieri mik Krassnitzer dhe topi shkon te Salihi që nuk gabon, 3-0.

    Në minutën e 57' për Altach u fut në fushë edhe shqiptari tjetër Butrint Vishaj i cili u ndëshkua me karton të verdhë në minutën e 83'.

    Me fitoren e marrë, Ried renditet në vend të dytë në Bundesligën Austriake pas javës së parë. Vendi i parë mbahet nga Salzburg që fitoi sot 6-0.


    FutbolliShqiptar.net
     
  18. Enimal

    Enimal Member

    Jan 9, 2006
    New York
    [​IMG]

    Igli Tare, sot largimi zyrtar nga kombëtarja
    Igli Tare pritet t’i japë sot lamtumirën zyrtare kombëtares kuqezi, në një konferencë për shtyp që do të mbahet në “Sheraton” sot paradite. Sulmuesi i Lazio-s ka disa vite që nuk aktivizohet me kombëtaren tonë. Ai pati disa polemika me trajnerit Baric dhe nuk u thirr nga kroati.

    Gjithashtu, sot Igli Tare pritet të zbulojë edhe disa nga objektivat e tij për sezonin e ardhshëm te Lazio. Duket se sulmuesi shqiptar do të vazhdojë të luajë edhe për një sezon tjetër me Lazio-n për sa u përket klubeve, ndërsa me kombëtaren do ta mbyllë me kaq, duke qënë njëri nga lojtarët me më shumë ndeshje dhe gola, 10 gola në 67 ndeshje.

    Sipas gazetave italiane Tares i është ofruar një post drejtues te skuadra e Lazio-s. Presidenti i kësaj skuadre Claudio Lotito ka konsideratë për Taren dhe ka një raport shumë të mirë me të. Ai i ka ofruar shqiptarit rolin e ndërmjetësit midis skuadrës dhe klubit.


    FutbolliShqiptar.net
     
  19. Enimal

    Enimal Member

    Jan 9, 2006
    New York
    [​IMG]

    Berisha luan ndeshjen e parë për Burnley
    Mefushori i talentuar shqiptar Besart Berisha ka bërë më në fund debutimin e tij të shumëpritur me Burnley FC. Berisha është aktivizuar në pjesën e dytë të ndeshjes kundër Carolina Railhawks U23 ku skuadra e shqiptarit u mund 2-1.

    Burnley kaloi i pari në avantazh në ndeshjen miqësore të zhvilluar në Amrikë. Wade Elliott shenoi për anglezët në minutën e 54'. Per Carolina shënuan Schilawski dhe Lassiter. Besart Berisha u fut në lojë në minutën e 71' të ndeshjes duke zëvendësuar Joey Gudjonsson.

    Berisha kisht folur para ndeshjes për mediat angleze duke thënë se dëshironte ta harronte sa më shpejt sezonin e kaluar ku u detyrua të rrinte larg fushave për një kohë të gjatë pas demtimit që pësoi me kombëtaren shqiptare.

    Ai shtoi se ka punuar shumë për tu kthyer në formën e mëparshme dhe shpreson që të vazhdojë të shënojë për klubin e tij ashtu siç shënoi atë gol spektakolar kundër Anglisë në po të njëjtën fushë.

    Të martën Burnley FC do të luaj një tjetër ndeshje miqësore në Amerikë kundër Minnesota Thunder në "National Sports Center" në orën 19:35.

    FutbolliShqiptar.net
     
  20. robii

    robii Member

    Aug 27, 2005
    usa
    Club:
    AC Milan
    Nat'l Team:
    Albania
    po rri rehat mor dele, se Salihi loz per skuader austtriake, si i krahason me Bogdanin ate.., dele !
    E pame ne neshje me Polonine, Salihi eshte ok, po jo me i mire se ErBomberi,
    vetem ai e nxjerr nai gol, se keta te tjeret jane perlesh!
    sdine ta nxjerrin qime nga qulli !
     
  21. robii

    robii Member

    Aug 27, 2005
    usa
    Club:
    AC Milan
    Nat'l Team:
    Albania
    pse ca ka Tare, apo vetem qe eshte puro shqiptar, edhe nuk ankohet kurre, edhe jep jeten per Shqiperine !
    Lazio mbase seshte klub aq i madh sa keto te tjerat, megjithate mos ki merak, se Milani nuk e merr Canen 100% ! PO as Reali nuk besoj , mbase nonje Arsenal, po e veshtire, teknikish dhe taktikisht eshte shume i dobet!

    2 lojtare kemi qe duhet te mburremi jashte ;
    Ervin Skela dhe Jahmir Hyka !
    Tekninke dhe fantazi puro !
     
  22. Ngadhnjyesi

    Ngadhnjyesi New Member

    Dec 14, 2007
    Brooklyn
    Nat'l Team:
    Albania
    ??? C'lidhje ka Shqiptaria ketu? Pse pak ka dhene Cana per Shqiperine?
    Taren s'e llogaris sepse ka luajtur tek Lazio, ekip qe rralle del ne Champions league. As Canen s'e konsideroj qe luan me "major Euro club" pasi Marseille ka qene dobet qe me renine ne kategorine e dyte. Nqs iken tek Arsenal, atehere po sepse me Wenger Arsenali do jete cdo vite ne Champions League.

    S'mund te krahasosh Canen me Skelen sepse nuk luajne ne te njejtin pozicion. Hyken mos e permend fare se megjithese ka talent nuk eshte fut akoma ne formacion baze ku Cana eshte kapiten.
     
  23. Enimal

    Enimal Member

    Jan 9, 2006
    New York
    Berisha scores twice on his Rosenborg debut

    Video
     
  24. Enimal

    Enimal Member

    Jan 9, 2006
    New York
    Curri scores against Dinamo Kiev

    Video
     

Share This Page