2019 U.S. Open Cup

Discussion in 'MLS: News & Analysis' started by newtex, Aug 29, 2018.

  1. newtex

    newtex Member+

    May 25, 2005
    Houston
    Club:
    Houston Dynamo
    The 2019 U.S. Open Cup local qualifying tournament schedule is out.

    https://www.ussoccer.com/stories/20...-pairings-first-second-qualifying-round-games

    94 amateur and other non-PDL/NPSL teams have entered the qualifying tournament. There will be at least 3 (and possibly 4) rounds of this tournament this fall/next spring to whittle that down to the teams that will advance to the 2019 U.S. Open Cup proper. The exact number is TBD. Last year 14 teams qualified out of this tournament but one was disqualified so only 13 participated in the 2018 Open Cup tournament.

    NOTE: Bavarian SC (Glendale, WI), the 2018 U.S. Adult Soccer Association (USASA) National Amateur Cup champion has automatically qualified for the 2019 U.S. Open Cup. This is a new provision.

    Another change, there are 7 Regions this year.

    First Qualifying Round
    Home team first, times are ET

    Northeast Region

    Saturday, September 22
    Southie FC (MA) v. GPS Omens (MA) 12:00 pm
    Kendall Wanderers (MA) v. Boston Seige FC (MA) 2:00 pm
    Safira FC (MA) v. Mass United FC (MA) 7:00 pm
    Jackson Lions FC (NJ) v. Newtown Pride FC (CT) 7:30 pm
    Lansdowne Bhoys FC (NY) v. NY Pacyprian Freedoms (NY) 8:00 pm

    Sunday, September 23
    Ukrainian Nationals (PA) v. United German Hungarians (PA) 2:30 pm

    Vereinigung Erzgebirge (PA) v. West Chester Predators (PA) 2:30 pm
    Boston City FC II (MA) v. Juve-Pro Soccer (MA) 6:00 pm

    Mid-Atlantic Region

    Saturday, September 22

    Tigres FC (VA) v. Cville Alliance FC - Reserves (VA) 6:00 pm
    Izee Auto FC (MD) vs. World Class Premier Elite FC (MD) 7:00 pm

    Sunday, September 23
    Steel Pulse FC (MD) v. Aegean Hawks (MD) 2:00 pm
    Christos FC (MD) v. Rockville Soccer Club (MD) 3:00 pm
    DC Cheddar (DC) v. Super Delegates Football Club (MD) 6:00 pm
    Centro America FC (VA) v. Virginia United (VA) 7:00 pm

    First Round Bye: Rochester River Dogz (NY), Tartan Devils Oak Avalon (PA)

    Southeast Region

    Saturday, September 22
    America Soccer Club (FL) v. Orlando FC Wolves (FL) 8:30 pm
    Miami Sun FC (FL) v. Florida Soccer Soldiers (FL) 8:30 pm

    Sunday, September 23
    Deportivo Lake Mary (FL) v. Sporting Orlando Soccer Club (FL) 1:00 pm
    Soda City FC Sorinex (SC) v. FC Cardinals (NC) 3:00 pm
    Red Force FC (FL) vs. FC Kendall (FL) 5:00 pm

    First Round Bye: Central Florida FC Spartans (FL), Hurricane FC (FL), Shahin Atlanta FC (GA)

    Central Region

    Saturday, September 22
    Celtic Cowboys Premier (TX) v. San Antonio Runners (TX) 4:00 pm
    Motagua New Orleans (La.) v. Port City FC (Miss.) 8:00 pm
    Dallas Elite FC (TX) v. NTX Rayados (TX) 8:30 pm

    Sunday, September 23
    Ann Arbor FC (MI) v. Livonia City FC (MI) 3:00 pm
    Bay Area Oiler FC (TX) v. Leon FC (TX) 7:00 pm

    First Round Bye: Aurora Borealis Soccer Club (IL), FC Maritsa (MO), FC Minnesota (MN)

    Mountain Region

    Sunday, September 23
    Indios Denver FC (CO) v. FC Denver (CO) 5:45 pm
    Colorado Rush (CO) v. Harpos FC (CO) 7:00 pm
    Gam United Football Club (CO) v. Northern Colorado FC (CO) 7:00 pm
    Colorado Rovers (CO) v. Club El Azul (CO) 9:00 pm

    First Round Bye: Boise Cutthroats FC (ID), San Juan FC (UT), Southwest FC (TX), Sporting AZ FC (AZ)

    Southern California Region

    Saturday, September 22
    Outbreak FC (CA) v. L.A. South Bay Monsters FC (CA) 10:00 pm
    L.A. Wolves FC (CA) v. Santa Ana Winds FC (CA) 10:00 pm
    Cal FC (CA) v. San Nicolás FC (CA) 10:30 pm

    Sunday, September 23
    Buena Park FC (CA) v. Valley United SC (CA) 6:00 pm
    Real Sociedad Royals (CA) v. Quickening (CA) 7:00 pm
    CaliGators FC (CA) v. California United FC II (CA) 9:30 pm
    Lionside FC (CA) v. SC Trojans FC (CA) 10:00 pm

    First Round Bye: Chula Vista FC (CA)

    West Region

    Saturday, September 22
    Academica SC (CA) v. Davis Legacy Soccer Club (CA) 10:00 pm
    Oakland FC Leopards (CA) v. Oakland Stompers (CA) 10:00 pm
    San Ramon Dynamos FC (CA) v. JASA RWC (CA) 10:00 pm

    First Round Bye: Contra Costa FC (CA), IPS/Marathon Taverna (OR), Napa Sporting SC (CA), Nevada Coyotes FC (NV), Real San Jose (CA)

    Second Qualifying Round: Oct. 20-21
    Third Qualifying Round: Nov. 17-19
    Fourth Qualifying Round: March 9-10 or April 6-7, 2019 (if necessary)
     
  2. jaykoz3

    jaykoz3 Member+

    Dec 25, 2010
    Conshohocken, PA
    Club:
    Philadelphia Union
    Nat'l Team:
    United States
    I love how the 2019 US Open Cup begins prior to the 2018 USOC being completed. Which is largely because of the size of the USA, and the harsh winter that a very large portion of the country suffers 4+ months each year. Bring on the European Schedule indeed :rolleyes:
     
  3. EvanJ

    EvanJ Member+

    Manchester United
    United States
    Mar 30, 2004
    Nassau County, NY
    Club:
    Manchester United FC
    Nat'l Team:
    United States
    Will the 14 qualifiers be 2 from each region or something more complicated?

    Who decided the regions? Why is Rochester in the same region as Virginia but not in the same region as New York City?
     
  4. newtex

    newtex Member+

    May 25, 2005
    Houston
    Club:
    Houston Dynamo
    #4 newtex, Aug 30, 2018
    Last edited: Aug 30, 2018
    We don't know exactly how the qualifiers will be apportioned, or even how many there will be, but 2 per region seems to make sense. They are structuring the tournament to get to that result but have an option for another round to possibly reduce the total number some more.

    The USSF takes the teams that entered and creates the regions roughly geographically. I think you can sort of see it on a map. There is a cluster of teams from Boston down to Philly and then teams scattered out south and west of there.

    They started up in Massachusetts and worked southwest through NY and into eastern Pennsylvania until they had 16 teams in the Northeast Region. They could have put Rochester into the Northeast but then they would have had to break up the four teams in the Philly area and sent one or two down to the Mid-Atlantic.

    Once they had those 16 they looked at who was left and they lumped Rochester and Tartan Devils from Pittsburgh in with the teams in Virginia, Maryland, and DC. Rochester and Tartan Devils have already been paired up in the 2nd round so they won't face any of those VA-MD-DC teams until the 3rd round.
     
  5. onefineesq

    onefineesq Member+

    Sep 16, 2003
    Laurel, MD
    Club:
    DC United
    Nat'l Team:
    United States
    I've decided to check out the Christos v Rockville SC game on September 23rd. That's the least I could do after Christos gave DC United such a good run in the 2017 USOC.
     
  6. newtex

    newtex Member+

    May 25, 2005
    Houston
    Club:
    Houston Dynamo
    Here is a map of the Northeast and Mid-Atlantic Regions. You could draw them a couple of different ways but I see what the USSF was thinking:

    upload_2018-8-30_10-11-33.png
     
  7. newtex

    newtex Member+

    May 25, 2005
    Houston
    Club:
    Houston Dynamo
    It was good to learn how to do maps and put them on here so I did all the qualifying regions.

    That Central Region is going to be interesting. Really two sub-regions but one has 8 teams and the other only 5. We'll see how they handle that.

    The Mountain Region doesn't look like it has 12 teams but there are 7 crammed into Greater Denver.

    upload_2018-8-30_12-49-46.png
     
    henryo, artml, sitruc and 1 other person repped this.
  8. newtex

    newtex Member+

    May 25, 2005
    Houston
    Club:
    Houston Dynamo
    The rest of the 1st Round and most of the 2nd Round schedules are out.

    https://www.ussoccer.com/lamar-hunt...up-schedule/2019-us-open-cup-schedule-results

    2019 USOC - Qualifying Tournament

    Home team first, times are ET

    1st Round rescheduled games
    Central Region
    Saturday, September 29
    Celtic Cowboys Premier (TX) v. San Antonio Runners (TX) 3:00 pm

    Sunday, September 30
    Bay Area Oiler FC (TX) v. Leon FC (TX) 3:00 pm


    2nd Round
    Northeast Region


    Saturday, October 20
    Kendall Wanderers (MA) v. GPS Omens (MA) 12:00 pm
    Safira FC (MA) v. Boston City FC II (MA) 7:00 pm
    Jackson Lions FC (NJ) v. New York Pancyprian Freedoms (NY) 7:30 pm

    Sunday, October 21
    Ukrainian Nationals (PA) v. West Chester Predators (PA) 2:30 pm


    Mid-Atlantic Region

    Saturday, October 20
    Cville Alliance FC-Reserves (VA) v. World Class Premier Elite FC (MD) 6:00 pm

    Sunday, October 21
    Christos FC (MD) v. Aegean Hawks (MD) 3:00 pm
    Virginia United (VA) v. Super Delegates Football Club (MD) 5:00 pm
    Rochester River Dogz (NY) vs. Tartan Devils Oak Avalon (PA) 5:00 pm


    Southeast Region

    Saturday, October 20
    Florida Soccer Soldiers (FL) v. Red Force FC (FL) 8:30 pm
    America Soccer Club (FL) v. Central Florida FC Spartans (FL) 8:30 pm

    Sunday, October 21
    Sporting Orlando Soccer Club (FL) v. Hurricane FC (FL) 10:00 am
    Soda City FC Sorinex (SC) vs. Shahin Atlanta FC (GA) 7:15 pm



    Central Region

    Saturday, October 20
    FC Maritsa (MO) v. FC Minnesota (MN) 8:00 pm

    Sunday, October 21
    Aurora Borealis Soccer Club (IL) v. Livonia City FC (MI) 5:00 pm

    TBD
    Motagua New Orleans (LA), Bay Area Oiler FC (TX), Celtic Cowboys Premier (TX), Leon FC (TX) , NTX Rayados (TX), and San Antonio Runners (TX)


    Mountain Region

    Sunday, October 21
    FC Denver (CO) v. Harpos FC (CO) 3:30 pm
    Colorado Rovers (CO) v. Gam United Football Club (CO) 5:00 pm
    Boise Cutthroats FC (ID) v. San Juan FC (UT) 5:00 pm
    Sporting AZ FC (AZ) vs. Southwest FC (TX) 9:00 pm


    Southern California Region

    Saturday, October 20
    Outbreak FC (CA) v. Cal FC (CA) 10:00 pm

    Sunday, October 21
    Buena Park FC (CA) v. Real Sociedad Royals (CA) 6:00 pm
    Lionside FC (CA) v. Santa Ana Winds FC (CA) 9:00 pm
    California United FC II (CA) v. Chula Vista FC (CA) 10:00 pm


    West Region

    Saturday, October 20
    Oakland Stompers (CA) v. Real San Jose (CA) 10:00 pm
    Academica SC (CA) v. Contra Costa FC (CA) 10:00 pm

    Sunday, October 21
    JASA RWC (CA) v. Napa Sporting SC (CA) 8:00 pm
    IPS/Marathon Taverna (OR) v. Nevada Coyotes FC (NV) 10:00 pm

    Third Qualifying Round: Nov. 17-19
    Fourth Qualifying Round: March 9-10 or April 6-7, 2019 (if necessary)
     
  9. newtex

    newtex Member+

    May 25, 2005
    Houston
    Club:
    Houston Dynamo
    2019 USOC - Qualifying Tournament
    Home team first, times are ET

    1st Round rescheduled games
    Central Region
    Saturday, September 29
    Celtic Cowboys Premier (TX) 3-1 San Antonio Runners (TX)

    Sunday, September 30
    Bay Area Oiler FC (TX) v. Leon FC (TX) PPD, AGAIN
     
  10. newtex

    newtex Member+

    May 25, 2005
    Houston
    Club:
    Houston Dynamo
    2019 USOC - Qualifying Tournament
    Home team first, times are ET

    1st Round rescheduled games
    Central Region
    Saturday, September 29
    Celtic Cowboys Premier (TX) 3-1 San Antonio Runners (TX)

    Sunday, October 7
    Bay Area Oilers FC (TX) v. Leon FC (TX) 2:00 pm
     
  11. newtex

    newtex Member+

    May 25, 2005
    Houston
    Club:
    Houston Dynamo
    2019 USOC - Qualifying Tournament
    Home team first, times are ET

    1st Round rescheduled games
    Central Region
    Saturday, September 29
    Celtic Cowboys Premier (TX) 3-1 San Antonio Runners (TX)

    Sunday, October 7
    Bay Area Oilers FC (TX) 0-2 Leon FC (TX)
     
  12. newtex

    newtex Member+

    May 25, 2005
    Houston
    Club:
    Houston Dynamo
    UPDATED

    2019 USOC - Qualifying Tournament
    Home team first, times are ET

    2nd Round
    Northeast Region


    Saturday, October 20
    Kendall Wanderers (MA) v. GPS Omens (MA) 12:00 pm
    Safira FC (MA) v. Boston City FC II (MA) 7:00 pm
    Jackson Lions FC (NJ) v. New York Pancyprian Freedoms (NY) 7:30 pm

    Sunday, October 21
    Ukrainian Nationals (PA) vs. West Chester Predators (PA) 2:30 pm


    Mid-Atlantic Region

    Saturday, October 20
    Cville Alliance FC - Reserves (VA) v. World Class Premier Elite FC (MD) 6:00 pm

    Sunday, October 21
    Christos FC (MD) v. Aegean Hawks (MD) 3:00 pm
    Rochester Lancers 2 (NY) vs. Tartan Devils Oak Avalon (PA) 5:00 pm
    Virginia United (VA) v. Super Delegates Football Club (MD) 5:00 pm


    Southeast Region

    Saturday, October 20
    Sporting Orlando Soccer Club (FL) v. Hurricane FC (FL) 7:00 pm
    America Soccer Club (FL) v. Central Florida FC Spartans (FL) 8:30 pm

    Sunday, October 21
    Soda City FC Sorinex (SC) vs. Shahin Atlanta FC (GA) 7:15 pm
    Florida Soccer Soldiers (FL) v. Red Force FC (FL) 8:30 pm

    Central Region

    Saturday, October 20
    Leon FC (TX) vs. NTX Rayados (TX) 12:00 pm
    Celtic Cowboys Premier (TX) vs. Motagua New Orleans (LA) 4:00 pm
    FC Maritsa (MO) v. FC Minnesota (MN) 8:00 pm

    Sunday, October 21
    Aurora Borealis Soccer Club (IL) v. Livonia City FC (MI) 5:00 pm


    Mountain Region

    Sunday, October 21
    FC Denver (CO) v. Harpos FC (CO) 3:30 pm
    Colorado Rovers (CO) v. Gam United Football Club (CO) 5:00 pm
    Boise Cutthroats FC (ID) v. San Juan FC (UT) 5:00 pm
    Sporting AZ FC (AZ) vs. Southwest FC (TX) 10:00 pm


    Southern California Region

    Saturday, October 20
    Outbreak FC (CA) v. Cal FC (CA) 10:00 pm
    Lionside FC (CA) v. Santa Ana Winds FC (CA) 10:00 pm

    Sunday, October 21
    Buena Park FC (CA) v. Real Sociedad Royals (CA) 6:00 pm
    California United FC II (CA) v. Chula Vista FC (CA) 10:00 pm


    West Region

    Saturday, October 20
    JASA RWC (CA) v. Napa Sporting SC (CA) 9:00 pm
    Oakland Stompers (CA) v. Real San Jose (CA) 10:00 pm
    Academica SC (CA) v. Contra Costa FC (CA) 10:00 pm

    Sunday, October 21
    IPS/Marathon Taverna (OR) v. Nevada Coyotes FC (NV) 10:00 pm

    Third Qualifying Round: Nov. 17-19
    Fourth Qualifying Round: March 9-10 or April 6-7, 2019 (if necessary)
     
  13. VBCity72

    VBCity72 Member+

    Aug 17, 2014
    Oki, J-pan
    Club:
    Plymouth Argyle FC
    Nat'l Team:
    United States
    The names of some of these teams are funny.
     
  14. ManiacalClown

    ManiacalClown Member+

    Jun 27, 2003
    Houston, TX
    Club:
    Chicago Fire
    Nat'l Team:
    United States
    Aurora Borealis? At this time of year? At this time of day? In Illinois? Located entirely within one soccer pitch?
     
  15. EvanJ

    EvanJ Member+

    Manchester United
    United States
    Mar 30, 2004
    Nassau County, NY
    Club:
    Manchester United FC
    Nat'l Team:
    United States
    Aurora is a suburb west of Chicago.
     
  16. WheezingUSASupport

    Dortmund
    United States
    Aug 28, 2017
    I liked GPS Omens best.
     
  17. newtex

    newtex Member+

    May 25, 2005
    Houston
    Club:
    Houston Dynamo
    2019 USOC - Qualifying Tournament
    Home team first, times are CT

    2nd Round Results:

    Northeast Region


    Saturday, October 20
    Kendall Wanderers (MA) 0-1 GPS Omens (MA)
    Safira FC (MA) 4-1 Boston City FC II (MA)
    Jackson Lions FC (NJ) 0-0 (pk 1-3) New York Pancyprian Freedoms (NY)

    Sunday, October 21
    Ukrainian Nationals (PA) 0-3 West Chester Predators (PA)

    Mid-Atlantic Region

    Saturday, October 20
    Cville Alliance FC - Reserves (VA) 0-6 World Class Premier Elite FC (MD)

    Sunday, October 21
    Christos FC (MD) 6-0 Aegean Hawks (MD)
    Rochester Lancers 2 (NY) 0-0 (pk 4-3) Tartan Devils Oak Avalon (PA)
    Virginia United (VA) 2-0 Super Delegates Football Club (MD)

    Southeast Region

    Saturday, October 20
    Sporting Orlando Soccer Club (FL) 0-4 Hurricane FC (FL)
    America Soccer Club (FL) 2-1 Central Florida FC Spartans (FL)

    Sunday, October 21
    Soda City FC Sorinex (SC) 4-2 Shahin Atlanta FC (GA)
    Florida Soccer Soldiers (FL) 1-0 Red Force FC (FL)

    Central Region

    Saturday, October 20
    Leon FC (TX) 0-2 NTX Rayados (TX)
    Celtic Cowboys Premier (TX) vs. Motagua New Orleans (LA) PPD
    FC Maritsa
    (MO) 4-3 FC Minnesota (MN)

    Sunday, October 21
    Aurora Borealis Soccer Club (IL) 0-4 Livonia City FC (MI)

    Mountain Region

    Sunday, October 21
    FC Denver (CO) 1-1 (pk 3-2) Harpos FC (CO)
    Colorado Rovers (CO) 2-4 Gam United Football Club (CO)
    Boise Cutthroats FC (ID) 3-4 (aet) San Juan FC (UT)
    Sporting AZ FC (AZ) 1-4 Southwest FC (TX)

    Southern California Region

    Saturday, October 20
    Outbreak FC (CA) 1-6 Cal FC (CA)
    Lionside FC (CA) 0-5 Santa Ana Winds FC (CA)

    Sunday, October 21
    Buena Park FC (CA) 2-1 Real Sociedad Royals (CA)
    California United FC II (CA) 2-0 Chula Vista FC (CA)

    West Region

    Saturday, October 20
    JASA RWC (CA) 3-1 Napa Sporting SC (CA)
    Oakland Stompers (CA) 2-0 Real San Jose (CA)
    Academica SC (CA) 3-2 Contra Costa FC (CA)

    Sunday, October 21
    IPS/Marathon Taverna (OR) 5-4 Nevada Coyotes FC (NV)

    Third Qualifying Round: Nov. 17-19
    Fourth Qualifying Round: March 9-10 or April 6-7, 2019 (if necessary)
     
  18. newtex

    newtex Member+

    May 25, 2005
    Houston
    Club:
    Houston Dynamo
    2019 USOC - Qualifying Tournament
    Home team first, times are ET

    2nd Round
    Rescheduled
    Central Region
    Sunday, November 11
    Celtic Cowboys Premier (TX) v. Motagua New Orleans (LA) 4:00 pm


    3rd Round
    Northeast Region


    Saturday, November 17
    GPS Omens (MA) v. Safira FC (MA) v. Boston City FC II 10:00 am

    TBD
    New York Pancyprian Freedoms (NY) v. West Chester Predators (PA) TBA


    Mid-Atlantic Region

    Sunday, November 18
    Rochester Lancers 2 (NY) v. World Class Premier Elite FC (MD) 5:00 pm
    Virginia United (VA) v. Christos FC (MD) 5:00 pm


    Southeast Region

    Saturday, November 17
    America Soccer Club (FL) v. Soda City FC Sorinex (SC) 8:30 pm

    Sunday, November 18
    Hurricane FC (FL) v. Florida Soccer Soldiers (FL) 6:00 pm

    Central Region

    Saturday, November 17
    Livonia City FC (MI) v. FC Maritsa (MO) 8:00 pm

    TBD
    Winner of Motagua New Orleans (LA)/Celtic Cowboys Premier (TX) v. NTX Rayados (TX) TBA

    Mountain Region

    Saturday, November 17
    Southwest FC (TX) v. San Juan FC (UT) 9:30 pm

    Sunday, November 18
    FC Denver (CO) v. Gam United Football Club (CO) 3:30 pm

    Southern California Region

    Saturday, November 17
    Santa Ana Winds FC (CA) v. Buena Park FC (CA) 10:00 pm

    Sunday, November 18
    Cal FC (CA) v. California United FC II (CA) 10:30 pm


    West Region

    Saturday, November 17
    Oakland Stompers (CA) v. Academica SC (CA) 10:30 pm

    Sunday, November 18
    IPS/Marathon Taverna (OR) v. JASA RWC (CA) 10:00 pm

    Fourth Qualifying Round: March 9-10 or April 6-7, 2019 (if necessary)
     
  19. newtex

    newtex Member+

    May 25, 2005
    Houston
    Club:
    Houston Dynamo
    UPDATED:

    2019 USOC - Qualifying Tournament

    Home team first, times are ET

    2nd Round
    Rescheduled
    Central Region
    Sunday, November 11
    Celtic Cowboys Premier (TX) v. Motagua New Orleans (LA) 4:00 pm

    3rd Round
    Northeast Region


    Saturday, November 17
    GPS Omens (MA) v. Safira FC (MA) v. Boston City FC II 12:30 pm
    New York Pancyprian Freedoms (NY) v. West Chester Predators (PA) 7:30 pm

    Mid-Atlantic Region

    Sunday, November 18
    Rochester Lancers 2 (NY) v. World Class Premier Elite FC (MD) 1:00 pm
    Virginia United (VA) v. Christos FC (MD) 5:00 pm


    Southeast Region

    Saturday, November 17
    America Soccer Club (FL) v. Soda City FC Sorinex (SC) 8:30 pm

    Sunday, November 18
    Hurricane FC (FL) v. Florida Soccer Soldiers (FL) 6:00 pm

    Central Region

    Saturday, November 17
    Livonia City FC (MI) v. FC Maritsa (MO) 8:00 pm

    TBD
    Winner of Motagua New Orleans (LA)/Celtic Cowboys Premier (TX) v. NTX Rayados (TX) TBA

    Mountain Region

    Saturday, November 17
    FC Denver (CO) v. Gam United Football Club (CO) 3:30 pm
    Southwest FC (TX) v. San Juan FC (UT) 9:30 pm

    Southern California Region

    Saturday, November 17
    Santa Ana Winds FC (CA) v. Buena Park FC (CA) 10:00 pm

    Sunday, November 18
    Cal FC (CA) v. California United FC II (CA) 11:00 pm

    West Region

    Saturday, November 17
    Oakland Stompers (CA) v. Academica SC (CA) 10:30 pm

    Sunday, November 18
    IPS/Marathon Taverna (OR) v. JASA RWC (CA) 10:00 pm

    Fourth Qualifying Round: March 9-10 or April 6-7, 2019 (if necessary)
     
  20. newtex

    newtex Member+

    May 25, 2005
    Houston
    Club:
    Houston Dynamo
    The final 2nd round game is complete:

    2019 USOC - Qualifying Tournament

    Home team first, times are ET

    2nd Round
    Rescheduled
    Central Region
    Sunday, November 11
    Celtic Cowboys Premier (TX) 2-3 Motagua New Orleans (LA)

    3rd Round
    Northeast Region


    Saturday, November 17
    GPS Omens (MA) v. Safira FC (MA) v. Boston City FC II 12:30 pm
    New York Pancyprian Freedoms (NY) v. West Chester Predators (PA) 7:30 pm

    Mid-Atlantic Region

    Sunday, November 18
    Rochester Lancers 2 (NY) v. World Class Premier Elite FC (MD) 1:00 pm
    Virginia United (VA) v. Christos FC (MD) 1:00 pm


    Southeast Region

    Saturday, November 17
    America Soccer Club (FL) v. Soda City FC Sorinex (SC) 8:30 pm

    Sunday, November 18
    Hurricane FC (FL) v. Florida Soccer Soldiers (FL) 6:00 pm

    Central Region

    Saturday, November 17
    Livonia City FC (MI) v. FC Maritsa (MO) 8:00 pm
    Motagua New Orleans (LA) v. NTX Rayados (TX) 8:00 pm

    Mountain Region

    Saturday, November 17
    FC Denver (CO) v. Gam United Football Club (CO) 3:30 pm
    Southwest FC (TX) v. San Juan FC (UT) 9:30 pm

    Southern California Region

    Saturday, November 17
    Santa Ana Winds FC (CA) v. Buena Park FC (CA) 10:00 pm

    Sunday, November 18
    Cal FC (CA) v. California United FC II (CA) 11:00 pm

    West Region

    Saturday, November 17
    Oakland Stompers (CA) v. Academica SC (CA)10:30 pm

    Sunday, November 18
    IPS/Marathon Taverna (OR) v. JASA RWC (CA) 10:00 pm

    Fourth Qualifying Round: March 9-10 or April 6-7, 2019 (if necessary)
     
    autobus39 repped this.
  21. Q*bert Jones III

    Q*bert Jones III The People's Poet

    Feb 12, 2005
    Woodstock, NY
    Club:
    DC United
    Celtic Cowboys, eh?
     
  22. newtex

    newtex Member+

    May 25, 2005
    Houston
    Club:
    Houston Dynamo
    Partial 3rd round results. There were 3 games postponed and 1 suspended.
    Those games will be rescheduled.

    2019 USOC - Qualifying Tournament

    Home team first, times are CT

    3rd Round
    Northeast Region


    Saturday, November 17
    GPS Omens (MA) 2-2 (pks 6-7) Safira FC (MA)
    New York Pancyprian Freedoms (NY) 0-3 West Chester Predators (PA)

    Mid-Atlantic Region

    Sunday, November 18
    Rochester Lancers 2 (NY) 1-3 World Class Premier Elite FC (MD)
    Virginia United (VA) 2-1 Christos FC (MD)


    Southeast Region

    Saturday, November 17
    America Soccer Club (FL) 2-1 Soda City FC Sorinex (SC)

    Sunday, November 18
    Hurricane FC (FL) 0-6 Florida Soccer Soldiers (FL)

    Central Region

    Saturday, November 17
    Livonia City FC (MI) 0-0 (pks 5-6) FC Maritsa (MO)
    Motagua New Orleans (LA) v. NTX Rayados (TX) PPD

    Mountain Region

    Saturday, November 17
    FC Denver (CO) v. Gam United Football Club (CO) PPD
    Southwest FC (TX) 3-0 San Juan FC (UT)

    Southern California Region

    Saturday, November 17
    Santa Ana Winds FC (CA) 3-2 (aet) Buena Park FC (CA)

    Sunday, November 18
    Cal FC (CA) 2-2 (suspended) California United FC II (CA)

    West Region

    Saturday, November 17
    Oakland Stompers (CA) v. Academica SC (CA) PPD

    Sunday, November 18
    IPS/Marathon Taverna (OR) 3-2 JASA RWC (CA)

    Fourth Qualifying Round: March 9-10 or April 6-7, 2019 (if necessary)
     
  23. Kejsare

    Kejsare Member+

    Mar 10, 2010
    San Diego, CA
    Club:
    Portland Timbers
    Nat'l Team:
    United States
    Game was suspended in the 89th minute because of a city ordinance outlawing the lights being on after 10:30pm. The travails of amateur soccer.
     
  24. newtex

    newtex Member+

    May 25, 2005
    Houston
    Club:
    Houston Dynamo
    Interesting. All I could find was this on twitter:

     
  25. EvanJ

    EvanJ Member+

    Manchester United
    United States
    Mar 30, 2004
    Nassau County, NY
    Club:
    Manchester United FC
    Nat'l Team:
    United States
    I don't know if they could have declared a winner while playing a little less than 90, but it doesn't matter because it was tied.
     

Share This Page