Discussion in 'Albania' started by Vllaznia, Oct 13, 2007.

FC Bayern München
    Nat'l Team:
    Albania
    Kapllani scored in the DFB Pokal, lets hope he forgets about last year and returns to the 06/07 form.

And the Burnley manager is an idiot, Berisha is probably the best player on that team. If hes good enough to start for Risenborg he is certainly good enough to start for Burnley

Albania
    Beri namin Duro dje me ata delet, ishte me i miri !
    Edhe neshjen e pare lozi mire, edhe eshte nga lojtaret kryesor atje !

O Enimal , gjete gje per neser, ku do e shkojme nonje neshje ?
    Ca do japi SUpersporti ?!
    Flamurtari - Elbasani , do e japi nonje ?!

Germany
    Arsenal should be his best bet. There are rumors at the moment, nothing concrete however. Arsenal truly lack exactly what Cana can bring, an aggresive player that has some leadership. They look like a high-school girls team at times, Cana imo would make them a much more complete team. That is their weakest position by far. They bough enough players on the wings (Nasri and Arshavin; their "other" major weakness), have enough strikers, their defense has finally settled now that their CB have resolved most of their issues.

5. Enimal

Jan 9, 2006
    New York
    Eleminohet Rapid, vetem 10 minuta per Salihin
    Rapid Viena eshte eleminuar sot nga Kupa e Austrise pasi eshte mundur ne cerek-finale nga SK Kärnten. Vetem disa dite me pare Rapid kishte fituar ne fushen e kundershtareve 2-4 ne kampionat, por ne viziten e tyre te dyte nuk kane arritur te fitojne perseri dhe jane mundur me rezultatin 3-2.

Ne stadium kane qene te pranishem rreth 2000 tifoze ku nje pjese e mire e tyre kane qene tifozet e skuadres udhetuese Rapid Viena.

Hamdi Salihi ashtu si ne ndeshjes e fudnjaves ka qene perseri ne stol ndersa nga trajneri Pacult eshte preferuar perseri 22-vjecari Christopher Trimmel, nje sulmues i ardhur nga rezervat qe tani po behet pak nga pak nje nga yjet me te rinj te futbollit austriak.

Pjesa e pare e ndeshjes eshte mbyllur ne barazim 1-1 pasi ka pasur shume pak raste shenimi dhe golat kane ardhur ne minutat e fundit. Ne fillim ishte Kaufmann qe shenoi ne minuten e 40-te per Kärnten ndersa tre minuta me vone barazon Heikkinen.

Ne pjesen e dyte Trimmel shenon golin e avantazhit per Rapidin ne minuten e 53-te por Karnten barazon pas dy minutash me Dollinger. Vendasit shenojne edhe golin e trete ne minuten e 76-e me Hierländer.

Pacult fut Salihin me nderrimin e fundit ne minuten e 80-te ne kerkim te golit te barazimit. Rapidi sulmon dhe krijon disa raste. Salihi ka njerin prej tyre ne minuten e 90-te kur merr nje top ne zone por vonon ne gjuajtje nga rreth 12 metra dhe mbrojtesit largojne topin.

Pas tre minutash shtese mbyllet ndeshja dhe Rapid largohet nga Kupa duke kthyer vemendjen te Bundesliga Austriake ku mban vendin e dyte me 53 pike, 6 me pak se Salzburg i vendit te pare.

Per Salihin minutat vazhdojne te jene te pakta dhe forma e mire e Trimmel eshte nje problem per shkodranin qe gjithesesi ka 11 gola qe kur erdhi te Rapid. Me 12 kryesojne renditjen e skuadres Hofmann dhe Jelavic qe jane aktivizuar me shume se sulmuesi i kombetares shqiptare.

Ne total Salihi ka 13 gola kete sezon pasi ka shenuar edhe per Ried. Ai renditet i dyti ne kampionatin austriak pas Wallner te Salzburg qe ka 18 gola. Janko i Salzburg ka gjithashtu 13 gola, po sa Salihi.

FutbolliShqiptar.net

6. Enimal

Jan 9, 2006
    New York
    Kapllani shenon ne fitoren e Koblanz
    TuS Koblenz ka fituar 2-1 ne fundjave kunder SC Paderborn 07 duke marre tre pike shume te nevojshme per luften per mbijetese ne Ligen e Dyte te Gjermanise. Edmond Kapllani, sulmuesi i kombetares shqiptare, ka qene autori i njerit prej golave per Koblenz.

Kapllani ka qene ne fushe qe nga minuta e pare e lojes dhe ka luajtur gjate gjithe ndeshjes. Skela ka qene ne stol por nuk eshte aktivizuar, ndersa Shqipran Skeraj nuk ka qene ne dispozicion te trajnerit Sander.

Per SC Paderborn 07, Enis Alushi ka qene titullar por eshte zevendesuar ne minuten e 62-te.

Persa i perket ndeshjes kane qene miqte e Paderborn qe kane kaluar ne avantazh me Krause ne minuten e 22-te te pjeses se pare. Ne pjesen e dyte eshte Kapllani qe hap rrugen e fitores per Koblenz pasi barazon rezultatin ne minuten e 71-te pas nje goditje nga kendi. Kater minuta me pas Gunkel shenon golin e fitores.

Me keto tre pike Koblenz ngjitet ne kuoten e 27 pikeve dhe eshte ne vend te dyte nga fundi. Frankfurt qe mban vendin e 16-te qe do te thote play-out, eshte vetem dy pike larg tani.

7. Enimal

Jan 9, 2006
    New York
    FC Kavala of the Greek SuperLeague has offered Bogdani a 2 year contract, worth 800,000 a year. About the same wages he's getting now at Chievo Verona.

Skuadra greke Kavala interesohet per Bogdanin
    Skuadra e elitës së futbollit grek, Kavala FC, i ka ofruar sulmuesit shqiptar, Erjon Bogdani, kontratë dyvjeçare të vlefshme nga 800 mijë euro për stinor, bëjnë të ditur mediumet greke të mërkurën.

Bogdani ka kontratë me skuadrën e Serie A të Italisë, Chievo deri në fund të qershorit të këtij viti. Në Chievo ai ka pagë 750 mijë euro. Bogdani 33-vjeçar më herët e ka bërë të ditur se nuk do të mbetet në Chievo. Për shërbimet e tij është duke u interesuar edhe skuadra italiane Catania.

Kete sezon te Chievo, Erjon Bogdani ka shenuar 2 gola ne Serie A ne 20 ndeshje qe eshte aktivizuar. Ai gjithashtu shenoi edhe 1 gol ne Kupen e Italise ku ka luajtur dy ndeshje.

Skuadra greke Kavala edhe më herët kishte kërkuar Bogdanin. Kjo skuadër i kishte bërë ofertë reprezentuesit të Shqipërisë, mirëpo ai e kishte refuzuar atë. Kavala këtë edicion ka përfunduar në pozitën e gjashtë në Superligën e Greqisë me 39 pikë nga 30 ndeshje.

8. Enimal

Jan 9, 2006
    New York
    Roshi's try-out at PSG is a success. They're expected to offer him a contract and he'll probably play for their youth team first.

Roshi merr OK nga PSG, pritet nje oferte zyrtare
    LegjionaretDje është mësuar se mesfushori-sulmues i Flamurtarit, fieraku Odise Roshi ka shumë gjasa që në fund të këtij kampionati të bëjë lëvizjet e tij madje për të kaluar tek ekipi francez i U-21 të P.S.G. Ka qenë vetë manaxheri tij me banim në Paris, Sokol Murati që ka konfirmuar se djaloshi 19-vjeçar Roshi, i ka bindur drejtuesit e këtij klubi me provën një javore që ka prezantuar në muaj prill.

Vetë futbollisti pasi është njohur me këtë fakt është ndier mirë dhe është shprehur se: “Ndihem mirë pasi jam pranë realizimit të një ëndrre të madhe, gjithnje nese përfundon gjithçka me sukses”.

Gjithsesi ende nuk ka mberritur pranë futbollistit një kërkesë zyrtare nga drejtuesit francez. Por burime prane lojtarit, bëjnë të ditur se ështe çështje ditësh derisa te ndodhe edhe ky akt e të bëhet realitet kalimi i Roshit për tek PSG-ja. Dhe po ndodhi që ky talent me të ardhme të kalojë tek një skuadër e tillë pa asnjë dyshim që kjo do të jetë një nga lëvizjet më të bujshme të futbollistëve shqiptarë në kampionatet e huaja.

Më pare, me këtë skuadër janë aktivizuar dy futbollistë tanë të njohur Ervin Murati dhe Lorik Cana. Në fakt kjo skuadër ka disa muaj që me anë të vëzhguesve të saj e ka ndjekur nga afër talentin shqiptar Roshi në paraqitjen e tij në kampionatin shqiptar, në aktivizimet e tij me skuadrën e U-21 si në zboret e kryera nga trajneri Kuzhe.

Për të pasur një mendim më qartë për talentin shqiptar drejtuesit e këtij klubi kërkuan prezencën në një provë një javore të vetë futbollistit. Siç është bërë e ditur dhe më parë Odise Roshi dhe shkodrani Bekim Bala e kanë shfrytëzuar mirë këtë moment në shërbim të ardhmes tyre. Por Roshi ndryshe nga Bala nuk qëndroi pesë ditë në provë pranë kësaj skuadre, por dhe tre ditë të tjera më tepër. Ndoshta ky është dhe momenti që favorizon Roshin për të shpresuar se francezët kanë vleresuar diçka tek paraqitja e këtij futbollisti. Në provën një javore, siç tregon vetë futbollisti kanë qënë të pranishëm jo vetëm dy futbollistët shqiptarë, por dhe reth 20 të rinj te tjere nga vende të ndryshme të botës, ku ka filalet e saj kjo skuadër franceze. Lojtaret kane qene të moshës nga 18-20 vjeç.

Stërvitja

Veprime taktike, teste me topin dhe ndeshje brenda grupit ishin provimet e dhëna përpara një grupi me specialistët dhe drejtuesit më të mirë të klubit. Parametrat fizike dhe performanca e paraqitur nga Roshi që ka shënuar dhe dy gola në ndeshjet e kontrollit ka bërë të pëlqehet nga grupi seleksionues i specialistëve.

Vetë futbollisti Roshi në vlerësimet e tij për këtë provë shprehet: “Angazhimi im ka qënë maksimal për të arritur të tregoj vlerat e mia më të mira. Terrenet dhe kushtet e mira që kishim në dispozicion më kanë të ndihmuar shumë të bëj paraqitjen e kërkuar. Do të jetë vërtetë bukur që të marr përgjigjen e duhur pas kësaj prove. Jam duke e pritur një OK këto ditë. Të shohim, të shohim ….”, ka mbyllur së treguari provën e aventurën e tij franceze, talenti Odise Roshi.

Flamurtari mund te fitoje plot 350 mije euro per te

5 Maj Në merkaton e vitit të kaluar, kur talenti fierak sapo kishte mbushur 18 vjeç është “peshkuar” për t’u afruar tek Flamurtari nga ish-trajneri Eqerem Memushi. Duke shfrytëzuar mirë edhe marrëdhëniet jo fortë te qendrueshme të këtij futbollisti me drejtuesit e Apolonisë, kalimi i tij për tek vlonjatët nuk ka qënë i vështirë.

Mosha e tij e re dhe për më tepër që lëvizja është me parametra zero ka kënaqur shumë dëshirën e drejtuesëve të Flamurtarit. Një kontratë e shpejtë e firmosur midis të dy palëve, për të qëndruar dy vjet tek Flamurtari me saksionet për 100 mijë për lëvizjet brenda kampionatit dhe 350 mijë euro jashtë solli konfirmin zyrtar.

Dhe shpërthimi i Roshit nuk vonon. Në prezantim në perfeksion tek Flamurtari në dy ndeshjet e Ligës –Evropiane, kundër skocezëve të Motheruellit. Goli spektakolar i shënuar në atë ndeshje të turpshme të kthimit që detyroi specialistët ta vleresojnë si “Kristiano Ronaldon shqiptar” Një prezantim me të vërtetë mbreslënës i këtij futbollisti në ndeshjet e parë të kampionatit, kundër Tiranës, ku gjithçka që nga prenalltia e fituar dhe golat e shënuar, kalojnë nga këmbët e tij.

Trajneri ekipit kombëtar të U-21 Artan Bushati i jep vend në rradhët e skuadrës tij. Në plot gjashtë ndeshje Roshi shënon dy gola për këtë skuadër. Nga ana tjetër Kuzhe nuk vonon që piketojë për ekipin kombëtar këtë djalosh me të ardhme. Prezantimi parë në zborin dimëror në Turqi ku Roshi shënon gol në një ndeshje miqësore kundër një skuadre turke.

Një muaj më pas në ndeshjen miqësore me Kosovën ky talent do jetë pjesë e skuadrës Kuzhes. Ndërkohë në kampionat me Flamurtarin me dy golat e tij kundër Vllaznisë në Vlorë ka afrimuar formën mirë që po kalon. Disa luhatje të vogla në paraqitjet e tij në ndeshje të veçanta nuk e kanë prekur mendimin e mirë që kanë për të specialistët dhe manaxherët.

Talenti Odise Roshi në 22 maj mbush 19-vjeç. Është i ri dhe me shumë të ardhme. Tek Flamurtari ka marre atë nxitje dhe përkarahje që duhet një talenti të tillë. Ndoshta dhe tani që është momenti më kyç për të ardhmen e tij, Flamurtari do të tregohet motivues dhe mbështetës për ëndrrën evropiane të Odise Roshit.(Sport Ekspres)

9. Enimal

Jan 9, 2006
    New York
    Salihi mund të kthehet te Riedi
    LegjionaretSulmuesi i Kombëtares së Shqipërisë, Hamdi Salihi, në fund të këtij edicioni pritet të kthehet te skuadra e Riedit nga Rapidi i Vjenës, shkroi të hënën gazeta austriake "Nachrichten". Salihi 26-vjeçar në fillim të këtij edicioni u transferua te skuadra më e madhe austriake Rapid, pikërisht nga Riedi për një dëmshpërblim prej 600 mijë eurosh. Ai te Rapidi në shumë ndeshje nuk ishte zgjidhje e parë e trajnerit ndonëse golat nuk i mungonin. Këtë edicion ka shënuar 23 gola në 26 ndeshje.

"Ekziston një shpresë e madhe te krerët e Riedit që Salihi të kthehet gjatë kësaj vere, pasi lojtari nuk është aspak i kënaqur me trajtimin e tij te Rapidi", shkruan gazeta austriake. "Gjithçka mbetet të shihet në fund të këtij edicioni, pasi Riedi po ka krizë të vërtetë në sulm dhe Salihi ka treguar se nuk mund ta zgjidhë atë".

Salihi ka kontratë me skuadrën e Rapidit deri në qershorin e vitit 2012.

Në Ried si huazim po luan edhe kosovari Atdhe Nuhiu. Ai kaloi në Ried menjëherë pas ikjes së Salihit në Rapid. Nuhiu është lojtar i Austria Kaerntenit.

10. Enimal

Jan 9, 2006
    New York
    Vonohet debuti i Dukes, aktivizohet ne miqesore
    Dilaver Duka, shqiptari i skuadres amerikane Columbus Crew, akoma nuk ka bere debutimin e tij ne kampionat. Duka qe ka luajtur edhe per kombetaren e Amerikes U20, u zgjodh ne draft nga Columbus, pasi kishte luajtur me pare per Rutgers University ku shenoi 10 gola dhe 5 asiste ne 36 ndeshje (35 si titullar).

Megjithate, te Columbus ai nuk po gjen hapesira deri tani, kur skuadra e tij ka lujatur 4 ndeshje me 2 fitore dhe 2 barazime.

Diten e marte ai u aktivizua ne nje ndeshje miqesore qe Columbus lujati kunder universitetit Ohio State. Duka ishte titullar ne kete ndeshje dhe beri nja paraqitje te mire ne pozicionin e mesfushorit te majte te avancuar.

Ai u dallua per driblimet e tij ne krahun e majte, ku shpesh here kalonte disa nga kundershtaret duke depertuar ne zone, por pa mundur te shenoje.

Duka ka shprehur me pare gatishmerine e tij per te luajtur edhe per Shqiperine nese i jepet nje shans. Megjithate me pare duhet pare loja e tij ne kampionat, kur ai te aktivizohet me skuadren e pare.